Odkrywanie Moniuszki

"Halka" reż. Paweł Passini - Teatr Wielki w Poznaniu

Kim jest Stanisław Moniuszko? Zgodnie ze szkolną definicją – ojcem polskiej opery narodowej. Ale hasło to wymaga przypisu. Bez Moniuszki opera polska nie byłaby tym, czym jest, ale jej ojców wypada szukać gdzie indziej. Ponadto sam Moniuszko myślał o Polsce i jej sprawach nieco inaczej niż przyzwyczailiśmy się sądzić.

Dziś ponownie stajemy przed pytaniem: o czym jest "Halka"? O zdradzonej kobiecie. Ale czy tylko? O dysproporcji społecznej. Ale czy tylko? Co pchało główną bohaterkę ku zatraceniu? Moniuszko snuje opowieść o miłości. Ale być może mówi także coś o mentalności? Odkrywanie Moniuszki trwa. Czy będą w tym procesie oskarżeni?

"Halka" Stanisława Moniuszki, patrona Teatru Wielkiego w Poznaniu, należy do kanonu najważniejszych oper i propozycji obowiązkowych w każdym polskim teatrze operowym. Tytuł ten jest obecny w poznańskiej Operze od 1919 roku, kiedy to zainaugurował działalność polskiego teatru operowego. Ta szczególnie oczekiwana propozycja w naszym repertuarze doczekała się od tego czasu siedmiu różnych realizacji. Zmieniają się czasy, zmienia się również przedstawienie tego dzieła. Jego współczesnego odczytania w nadchodzącej premierze Teatru Wielkiego dokona Paweł Passini – reżyser młodego pokolenia, zafascynowany polskim dramatami narodowymi, ich źródłami i ponadczasową wymową. Jest twórcą i dyrektorem neTTheatre, laureatem nagrody im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2012/2013 za przedstawienie Morrison/Śmiercisyn, dwukrotnie był nominowany do nagrody Paszporty „Polityki". Kierownictwo muzyczne nad premierą obejmie maestro Gabriel Chmura, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu. W roli Halki usłyszymy debiutującą na poznańskiej scenie Magdaleną Molendowską, której towarzyszyć będą soliści Teatru Wielkiego.

Premiera 26 VI 2015, opera w czterech aktach, libretto Włodzimierz Wolski, oryginalna polska wersja językowa
Kierownictwo muzyczne: Gabriel Chmura, reżyseria: Paweł Passini, scenografia: Zuzanna Srebrna, kierownictwo chóru: Mariusz Otto
Premiera: 26 czerwca, godz. 19:00. Następne spektakle: 27 czerwca, godz. 19:00; 28 czerwca, godz. 16:00

(-)
Materiał Teatru
28 maja 2015
Portrety
Paweł Passini

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...