„Oferujemy widzom różnorodność”

25. edycja Gliwickich Spotkań Teatralnych

Kilkanaście nowych i znanych spektakli zostanie zaprezentowanych podczas 25. edycji Gliwickich Spotkań Teatralnych, które trwać będą od 6 do 18 maja - poinformował w poniedziałek Gliwicki Teatr Muzyczny. Widzowie będą mogli oglądać artystów na kilku scenach.

W tym roku będzie można zobaczyć m.in. "Nastasję Filipowną" Teatru Ateneum z Warszawy, "Klub Miłośników filmu Misja" Teatru Łaźnia Nowa z Krakowa, "Wiśniowy sad" Teatru Studio w Warszawie, "Ich czworo" Teatru Polonia w Warszawie, "Iwonę, księżniczkę Burgunda" łódzkiego Teatru im. Stanisława Jaracza, czy "Proroka Ilję" Teatro Tatro ze Słowacji.

Widzowie będą mieli okazję oglądać Annę Polony, Jana Peszka, Jerzego Stuhra, Sonię Bohosiewicz, Marcina Dorocińskiego.

Spektakle będzie można oglądać na kilku scenach, m.in. w siedzibie głównej Gliwickiego Teatru Muzycznego oraz w Ruinach Teatru Victoria.

Podczas festiwalu zaprezentowany zostanie również spektakl pt. "Zakonnicy i wariaci" przygotowany przez Teatr Bez Nazwy, który w 2006 roku powstał w Areszcie Śledczym w Gliwicach. Zespół teatralny tworzy zmieniająca się grupa osadzonych w areszcie mężczyzn. Spektakl zostanie pokazany na terenie aresztu.

Nowością w tegorocznym programie festiwalu będą retransmisje spektakli z Royal National Theatre w Londynie. Przedstawienia będzie można oglądać na scenie "Bajka" w kinie Amok. - Widzowie zobaczą dwa przedstawienia - cieszącego się ogromną popularnością "Frankensteina" (w reżyserii Danny'ego Boyle'a) oraz znaną również z wersji filmowej "Audiencję" (w reżyserii Stephena Daldry'ego) ze znakomitą kreacją Helen Mirren - poinformowała rzeczniczka Gliwickiego Teatru Muzycznego Kinga Knapik.

Festiwalowi towarzyszyć będą pokazy spektakli plenerowych. W tym roku zaprezentują się zespoły teatralne oraz muzyczne z Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier.

Gliwickie Spotkania Teatralne organizowane są od 1990 roku.

(-)
(PAP)
25 marca 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia