OFF Premiery/Prezentacje

"Serdeczny" - reż. Aleksandra Jakubczak - Teatr Ósmego Dnia

29 listopada w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu, w ramach "OFF Premier/Prezentacji, odbędzie się premiera spektaklu "Serdeczny" Krzysztofa Szekalskiego i Aleksandry Jakubczak.

Osią spektaklu jest narracja głównego bohatera, JA, który usiłuje dotrzeć do własnych początków, zrekonstruować fakty i uporządkować obrazy z przeszłości po to, aby dojść do doświadczenia bazowego, konstytuującego to, kim jest i kim stał się na drodze do swoich marzeń o aktorstwie, pisaniu, o wielkim mieście, Warszawie. Próba rekonstrukcji łączy obrazy dzisiejszej Warszawy, dzieciństwa na białostocczyźnie, odprysków rozmów i spotkań, które nie układają się w jasny, linearny sens. Jakie znaczenie dla "tu i teraz" mają wydarzenia z dzieciństwa i wczesnej młodości? Mała wiejska parafia, grupa osób z nią związanych, które wzięły pod opiekę młodego chłopaka, pomagały mu rozwijać pasje, poznawać świat - mniej lub bardziej subtelnych przesunięć, nadużyć i możliwych dwuznaczności relacji opiekun-uczeń.

Rekonstruowanie, performowanie, powoływanie materiału biograficznej opowieści przybiera formę występu, pomiędzy stand-upem, setem didżejskim, dokumentalnym wyznaniem, poetyckim slamem a aktorskim popisem. Rządzi żywioł mówienia, opowiadania - zagadywanie, zmienianie tematu, gubienie wątku, mylenie tropów, powrót do początku, dojście do sedna. W potoku wspomnień, wrażeń, dygresji, anegdot płynie historia, która "zdarzyła się naprawdę". Jakie znaczenie, jaką rolę może w sytuacji teatralnego występu przybrać to "naprawdę", w jakiej relacji pozostaną do siebie kreacja i autentyczność przywoływanego doświadczenia? Co ma większą siłę w teatrze: kreacja sceniczna w oparciu o materiał dokumentalny czy próba wiernego opowiedzenia faktów?

Nasz projekt został wyróżniony w konkursie OFF premiery/ prezentacje Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu, gdzie odbędą się dwa pokazy premierowe - 29 i 30 listopada 2013.

(-)
Materiał Teatru
26 listopada 2013

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki