"Ogniwa" w Warszawie

Z cyklu "Goście w Polskim"

Teatr Polski w Warszawie zaprasza do siebie teatry z całego kraju i teatry zagraniczne przygotowujące sztuki polskie. Spektakl baletowy "Ogniwa", zrealizowany do muzyki Witolda Lutosławskiego, wystawiała niedawno na jego scenie szczecińska Opera na Zamku.

W cyklu "Goście w Polskim", dofinansowywanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, warszawska publiczność mogła oglądać m.in.: "Barbarę Radziwiłłównę z Jaworzna-Szczakowej", "Piątą stronę świata" i "Wizytę starszej pani" zrealizowane przez Teatr Śląski z Katowic, "Odyseję" Teatru im. Jana Kochanowskiego z Opola, spektakle Teatru Gardzienice, "Moje nazwisko jest fikcją" z Narodowego Centrum Dramatu we Francji (Dramatiąue National Orleans), "Kroniki Sejneńskie" z Ośrodka "Pogranicze - Sztuk, Kultur, Narodów", "Sen nocy letniej" Williama Szekspira przygotowany z udziałem więźniów z Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim, "Kartotekę" Tadeusza Różewicza (reż. Zbigniew Chrzanowski) wystawianą przez Polski Teatr Ludowy we Lwowie, "Betlejem polskie" (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu) oraz "Kochanka" Harolda Pintera i "Cosi, gdziesi, kajsi, ktosi - z Wesela Stanisława Wyspiańskiego" z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Można powiedzieć, że "Ogniwa" zaprezentowane zostały w bardzo dobrym towarzystwie. Drugim powodem ich pokazania w Warszawie był Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XI". Przypomnijmy, że choreografię do tego trzyczęściowego spektaklu baletowego przygotowali najwybitniejsi polscy artyści zaliczani do światowej czołówki teatru tańca nowoczesnego: Piotr Czubowicz ("Grey Sum-mer"), Kaya Kołodziejczyk ("Aria di Prefiche") i Robert Glumbek ("Pewnego razu - teraz"). Autorką scenografii jest Katarzyna Meronk, kostiumów - Tijana Jovanović, świateł - Dawid Karolak. Kierownictwo muzyczne sprawuje Jerzy Wołosiuk, a partie solowe z Orkiestrą Opery na Zamku grał Ilian Gametz, znakomity skrzypek z Mołdawii.

Balet i Orkiestra Opery na Zamku zostały w Warszawie przyjęte entuzjastycznie. W Szczecinie "Ogniwa" będzie można zobaczyć 14 i 15 marca.

 

(b.t.)
Kurier Szczeciński
21 lutego 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...