Ojciec w Polonii

"Ojciec polski" - reż. Michał Walczak - Teatr Polonia

W Teatrze Polonia trwają przygotowania do premiery "Ojca polskiego". Po sukcesie "To nie jest kraj dla wielkich ludzi" - one man show pokazywanego w klubokawiarni Chłodna 25 - duet twórców dramatopisarz, reżyser Michał Walczak oraz aktor Rafał Rutkowski w tej samej formule przygotowali spektakl, w którym podejmują temat ojcostwa.

Czym różni się ojciec od taty? Czy zrezygnować ze spotkań z kolegami, kiedy pojawiło się dziecko? - Ojciec polski to figura na piedestale: nie było go w domu, bo walczył o wolność ojczyzny, o wyższą sprawę. Teraz sytuacja się zmieniła. Jesteśmy, więc musimy nauczyć się, jak być ojcem na co dzień - mówi Rafał Rutkowski.

I aktor, i reżyser prywatnie są ojcami. Nie ukrywają, że to właśnie był impuls, aby zająć się tym tematem. - Interesują nas różne aspekty ojcostwa i problemy z nim związane: rywalizacja ojca z synem czy podcinanie skrzydeł - mówi Rutkowski. Dodaje: - Podchodzimy do tematu z dystansem i ironią, będziemy się śmiać z ojców, więc może się okazać, że spektakl jest bardziej dla kobiet niż dla mężczyzn.

Spektakl wyprodukowano wspólnie z Teatrem Montownia. Sobotnia premiera "Ojca polskiego" uczci 4. urodziny Teatru Polonia.

Izabela Szymańska
Gazeta Wyborcza Stołeczna
22 października 2009
Portrety
Michał Walczak

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia