Okazał się najlepszy

Paweł Wodziński - Teatr Polski w Bydgoszczy

Komisja konkursowa już wybrała najlepszego kandydata na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Ostateczną decyzję podejmie jeszcze prezydent, ale to wydaje się już formalnością.

Paweł Wodziński prowadzi w konkursie na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Wczoraj w ratuszu odbyły się ostatnie rozmowy z kandydatami. Wątpliwości jednak nie było, bo już dwie godziny po ostatnim przesłuchaniu, komisja wydała swój werdykt.

- Zdecydowaliśmy się na Pawła Wodzińskiego. Okazał się najlepszy. Nikt z nas nie miał co do tego żadnych wątpliwości - przyznaje pani Magdalena Zdończyk, przewodnicząca komisji konkursowej i szefowa Biura Kultury Bydgoskiej.

Paweł Wodziński jest absolwentem wydziału aktorskiego (1989 r.) oraz reżyserii dramatu (1993) na PWST w Warszawie. Na początku kariery dał się poznać jako aktor. Reżyserski debiut zaliczył jeszcze w 1992 r. - spektaklem "Woyzeck" Georga Buchnera, na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Co ciekawe, od początku jego praca zawodowa wiąże się z poczynaniami Pawła Łysaka. W1989 roku wspólnie założyli grupę "Towarzystwo Teatralne", z którą wystawiali teksty zaliczane do współczesnej dramaturgii. W latach 2000-2003 razem kierowali Teatrem Polskim w Poznaniu - Wodziński na stanowisku dyrektora, a Łysak jako jego zastępca.

Współpracowali też później, również kiedy Paweł Łysak został dyrektorem TPB. Można śmiało uznać, że Wodziński był w Bydgoszczy wręcz częstym gościem. Jako scenograf pracował tu m.in. przy: "Sprawie Dantona" (premiera w 2008), "Trzech siostrach" i "V (F) ICD-10. Transformacje" (oba spektakle z 2009). Natomiast reżyserski warsztat pokazał wystawiając: "Powrót Odysa" (2007), "Krasiński. Nie-Boska komedia." (2008), "Dziady" (2011), czy spektakl "Ślub" (2012).

Ostateczną decyzję w jego sprawie podejmie jeszcze prezydent Rafał Bruski. Jak udało nam się ustalić, jego akceptacja będzie formalnością.

Bogdan Dondajewski
Gazeta Pomorska
12 czerwca 2014

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...