Okazał się najlepszy

Paweł Wodziński - Teatr Polski w Bydgoszczy

Komisja konkursowa już wybrała najlepszego kandydata na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Ostateczną decyzję podejmie jeszcze prezydent, ale to wydaje się już formalnością.

Paweł Wodziński prowadzi w konkursie na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Wczoraj w ratuszu odbyły się ostatnie rozmowy z kandydatami. Wątpliwości jednak nie było, bo już dwie godziny po ostatnim przesłuchaniu, komisja wydała swój werdykt.

- Zdecydowaliśmy się na Pawła Wodzińskiego. Okazał się najlepszy. Nikt z nas nie miał co do tego żadnych wątpliwości - przyznaje pani Magdalena Zdończyk, przewodnicząca komisji konkursowej i szefowa Biura Kultury Bydgoskiej.

Paweł Wodziński jest absolwentem wydziału aktorskiego (1989 r.) oraz reżyserii dramatu (1993) na PWST w Warszawie. Na początku kariery dał się poznać jako aktor. Reżyserski debiut zaliczył jeszcze w 1992 r. - spektaklem "Woyzeck" Georga Buchnera, na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Co ciekawe, od początku jego praca zawodowa wiąże się z poczynaniami Pawła Łysaka. W1989 roku wspólnie założyli grupę "Towarzystwo Teatralne", z którą wystawiali teksty zaliczane do współczesnej dramaturgii. W latach 2000-2003 razem kierowali Teatrem Polskim w Poznaniu - Wodziński na stanowisku dyrektora, a Łysak jako jego zastępca.

Współpracowali też później, również kiedy Paweł Łysak został dyrektorem TPB. Można śmiało uznać, że Wodziński był w Bydgoszczy wręcz częstym gościem. Jako scenograf pracował tu m.in. przy: "Sprawie Dantona" (premiera w 2008), "Trzech siostrach" i "V (F) ICD-10. Transformacje" (oba spektakle z 2009). Natomiast reżyserski warsztat pokazał wystawiając: "Powrót Odysa" (2007), "Krasiński. Nie-Boska komedia." (2008), "Dziady" (2011), czy spektakl "Ślub" (2012).

Ostateczną decyzję w jego sprawie podejmie jeszcze prezydent Rafał Bruski. Jak udało nam się ustalić, jego akceptacja będzie formalnością.

Bogdan Dondajewski
Gazeta Pomorska
12 czerwca 2014

Książka tygodnia

Trailer tygodnia