Okrągła rocznica

10 lat - okrągła rocznica działalności Teatru Małego w Manufakturze.

Trzy Nagrody "MASKA LUDWIKA" przyznane! Za sezon 2018/2019 oraz dwie specjalne Maska Ludwika dla aktora i aktorki X - lecia TMwM.

Jutro , 20 czerwca mija dokładnie 10 lat od wystawienia pierwszej premiery na nowo wybudowanej scenie Teatru Małego w Manufaktiurze. Zagraliśmy "Morderstwo w hotelu" Sama Bobricka- amerykańską premierę komedii z udziałem trójki wytrawnych aktorów- Beaty Olgi Kowalskiej, Marka Kasprzyka i Tomasz Kubiatowicza. I się zaczęło . Trudno w kilku zdaniach przytoczyć tę wielość zdarzeń - gościnnych koncertów w wykonaniu największych gwiazd polskiej estrady czy kabaretu,35 premier własnych , w których wystpiłąo około 50 aktorów, o wiekszości można poczytać na stronie TMwM - www.teatr-maly.pl, trzy edycje Ogólnopolskiego Festiwalu Monodramu pod nazwą MONOwMANU z Wielka Ekoligiczną nagrodą publiczności, udziały w kilku festiwalach, wystepy gościnne- koncerty poezji śpiewanej przy współpracy łodzkiej wytrawnej wytwórni płytowej DALMAFON, dziesiątki wywiadów w Łodzkie Telewizji, Reginalne Rozgłośni Radio Łódź, Złote przeboje... ale i anonse w ogólnopolskiej prasie, dwa razy nawet w Teleekspresie.. Długo by wspominać .

Wciąż trwamy w tej samej siedzibie i pracujemy. Główne obchody przenosimy na wrzesień, bowiem czerwiec to czas raczej kanikuły...
Zaczniemy sezon poważną premierą ANTYGONY Sofoklesa w najnowszym tłumaczeniu prof. Robera R. Chodkowskiego.

Wręczymy w dniu premiery trzy nagrody pod nazwa MASKA LUDWIKA.
Pierwsza - dla najlepszego aktora sezonu 2018/2019 - jednak Kapituła powołana rok temu ogłasza to juz dzisiaj 20 czerwca w dokładną rocznicę otwarcie Teatru Małego - Laureatem za miniony sezon zostaje Magdalena Drewnowska - za role w TYLKO MIŁOŚĆ oraz MOTEL POD MOCNYM AMOREM.

Dodatkowo z okazji Jubileuszu wręczymy we wrześniu Specjalne dwie Maski Ludwika - Najlepsza aktorka i aktor pierwszego X-cio lecia.
Nazwa "Maska Ludwika" pochodzi od imienia Patrona Stowarzyszenia Komedia Łódzka- wybitnego łódzkiego aktora Ludwika Benoit

Pierwszą otrzzyma Loretta Cichowicz- pośmiertnie - aktorka i profesor łódzkiej filmówki wystapiła w 15 sztukach na naszej scenie
Drugim laureatem zostaje WItold Łuczyńksi, który rolą Kreona w ATYGONIE osiągnie status aktora, który wystąpi na naszej scenie w piętnastym tytule .

Program i przebieg uroczystej premiery podamy około 20 sierpnia . Juz dzisiaj zapraszamy na premierę ANTYGONY 19 września 2019 roku w piątek o godzinie 19:15.

Wszystkim, którzy choć w drobnym stopniu przyczynili się do 10 letniej artystycznej egzystencji Teatru Małego w Manufakturze składam szczere, płynące z głębi serca podziękowania.

Mariusz Pilawski
Materiał Teatru
19 czerwca 2019

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...