Olga Ptak

Dziennikarka, autorka książek, scenarzystka, edukatorka.

Dziennikarka, scenarzystka, autorka trzech książek, edukatorka teatralna pracująca z dziećmi przedszkolnymi oraz krytyk teatralny od 2008 roku publikujący w „Dzienniku Teatralnym".

Olga Ptak - rybniczanka, autorka scenariusza filmowego („Odwróć się" w reż. Adama Uryniaka). Jej artykuły ukazały się w czasopismach takich jak „Quarterly Polish Culture" (kwartalnik kulturalny wydawanym w Polsce i zagranicą w 6 wersjach językowych) czy „Tygiel kultury", jednak związana jest przede wszystkim z „Dziennikiem Teatralnym" - jako redaktor prowadzący oddział opolski, a następnie łódzki zrecenzowała około 500 przedstawień, opisywała także liczne festiwale teatralne.

W latach 2008-2009 pracowała w Miejskiej Telewizji Opole prowadząc program „Spotkania z kulturą" oraz przegląd „Flesz kulturalny".

W 2012 ukazała się książka Olgi Ptak „Jerzozwierz", której bohaterem jest nestor polskiej fotografii Jerzy Lewczyński. Publikacja zawiera m.in. fragmenty niepublikowanych dotąd listów Zdzisława Beksińskiego pisanych do przyjaciela przez niemalże pół wieku, rozmowy z Jerzym Lewczyńskim, anegdoty, dowcipy i wspomnienia, a także fragmenty dziennika autorki.

W lutym 2015 r. na rynku wydawniczym ukazała się książka zawierająca korespondencję Zdzisława Beksińskiego pt. "Zdzisław Beksiński. Listy do Jerzego Lewczyńskiego", opracowana i opatrzona wstępem przez Olgę Ptak, która doczekała się dwóch wydań. Pozycja ta zawiera korespondencję adresowaną do wybitnego polskiego fotografa Jerzego Lewczyńskiego.

W maju 2019 roku Olga Ptak wydała książkę „Kto ukradł jutro?, czyli dlaczego nie jest jak z obrazka", która składa się z dwóch części połączonych jedną wspólną obwolutą i ma dwóch narratorów - matkę i dziecko, Olgę i Leona. Każde z nich własnym językiem opowiada o swoim, odmiennym świecie. Mikroświaty obojga nakładają się na siebie, wzajemnie uzupełniają, nigdy jednak w pełni do siebie nie przystając. To książka dla rodziców, opiekunów, terapeutów, nauczycieli, psychologów, pedagogów i lekarzy wszelkich specjalizacji opiekujących się dziećmi z niepełnosprawnością.

Olga Ptak ukończyła IV LO im. Mikołaja Kopernika w Rybniku. Jest absolwentką dziennikarstwa i PR na Uniwersytecie Wrocławskim oraz kulturoznawstwa (specjalność filmoznawczo-teatrologiczna) na Uniwersytecie Opolskim, a także wczesnego wspomagania rozwoju dziecka (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) oraz terapii pedagogicznej z elementami rewalidacji osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu). W 2002 roku otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów, w 2003 roku Nagrodę Prezydenta Miasta Rybnika za osiągnięcia naukowe, natomiast w latach 2004-2008 była stypendystką Uniwersytetu Opolskiego.

(-)
Urząd Miejski w Rybniku
1 lipca 2019
Książki
Kto ukradł jutro?
Portrety
Olga Ptak

Książka tygodnia

Czescy ekspresjoniści
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Jindřich Chalupecký

Trailer tygodnia