Oparty na ludzkich historiach - 22.11.20 - 19:00

"Chlebem i solą" - reż. Rafał Cieluch - Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

„Chlebem i solą" to prezentowany online polsko-ukraiński spektakl teatralno-filmowy, stworzony wspólnie przez zespoły artystyczne z Polski i Ukrainy w konwencji verbatim (teatru dokumentalnego, wykorzystującego autentyczne, nieprzekształcane wypowiedzi i zachowania pierwowzorów bohaterów).

Naszym partnerem jest Narodowy Akademicki Teatr Dramatyczny im. Iwana Franki w Iwano-Frankiwsku (Ukraina).

Jesteśmy świadkami wielkiej intensyfikacji stosunków polsko-ukraińskich, związanej przede wszystkim ze wzmożoną emigracją Ukraińców do Polski. Jest to zjawisko dynamiczne, odciskające mocne piętno na polskim społeczeństwie. Obok sygnałów o zbawiennym wpływie takiej emigracji na polską gospodarkę, pojawiają się niestety wiadomości o niechęci czy nawet agresji w stosunku do sąsiadów ze Wschodu, których postrzeganie w Polsce bywa naznaczone stereotypami.

Jako ludzie jesteśmy skłonni do upraszczania obrazu rzeczywistości i przejmowania obowiązujących masowo poglądów. Wielu z nas nie dostrzega analogii między emigracją polską (np. w Niemczech czy Anglii) a obecną sytuacją Ukraińców w Polsce. Ci ostatni także często patrzą na Polskę przez pryzmat stereotypów. W efekcie obie strony nie chcą się wzajemnie słuchać i tak naprawdę rzadko do dyskursu publicznego przebija się głos pojedynczych ludzi, których problem bezpośrednio dotyczy.

Stąd pomysł na spektakl, stąd również decyzja o koprodukcji, bo tylko w taki sposób można doprowadzić do prawdziwego dialogu, który – mamy nadzieję – zaowocuje otwarciem się na drugą stronę.

Niedziela, 22 listopada - godz. 19:00
YouTube Teatru Modrzejewskiej i Teatru im. Iwana Franki

(-)
Materiał Teatru
21 listopada 2020
Portrety
Rafał Cieluch

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia