Opera Bałtycka w Narodowym

w stolicy goszczą Opera Bałtycka i Bałtycki Teatr Tańca z Gdańska

W Teatrze Narodowym goszczą w tym tygodniu Opera Bałtycka i Bałtycki Teatr Tańca z Gdańska. Mamy okazję zobaczyć dwa spektakle - we wtorek balet Izadory Weiss "Romeo i Julia", a w środę operę Richarda Straussa "Ariadna na Naxos".

Oba spektakle były w Trójmieście przyjęte bardzo dobrze, dostały dobre recenzje i nagrody. "Romeo i Julia" w inscenizacji i choreografii Izadory Weiss - w wykonaniu Bałtyckiego Teatru Tańca - rozgrywa się współcześnie w Bagdadzie. Julia jest Irakijką wychowaną w tradycyjnej islamskiej rodzinie, Romeo - żołnierzem, który trafia tu przez przypadek. "Nie jest istotne, z jakiego kraju pochodzi. Ważna jest sama jego obcość, która stanowi zagrożenie dla miejscowych wartości" - pisano po premierze. - Dziś konflikt między rodzinami raczej nie staje na przeszkodzie, by dwoje ludzi mogło być razem. Skoncentrowałam się więc na konflikcie kulturowym i religijnym, bo to jest właśnie to, co nas wciąż dzieli - mówiła Izadora Weiss. Tancerzom towarzyszy muzyka m.in. Prokofiewa i Beethovena, ale też Lisy Gerrard czy Philipsa Glassa.

„ »Ariadna na Naxos « to spektakl-manifest, w którym reżyser Marek Weiss-Grzesiński, dyrektor Opery Bałtyckiej, pokazuje, jakie przeszkody musi pokonać opera walcząca o swoje miejsce - pisała w »Gazecie « po premierze w październiku ubiegłego roku Joanna Derkaczew. - Opera Richarda Straussa z librettem Hugona von Hofmannsthala to lekka opowieść o operowych kulisach, za którą kryje się tragedia fałszywych rozpoznań, desperacji i samotności”.
Marek Weiss-Grzesiński umieścił akcję w szpitalu psychiatrycznym. Leżącej w łóżku Ariadnie towarzyszą trzy pielęgniarki (oryginalnie - nimfy). Wprowadził też postaci rodem z komedii dell\'arte, które ubrane w kaftany bezpieczeństwa starają się rozbawić cierpiącą na chorobę duszy Ariadnę. Spektakl "Ariadna na Naxos" reprezentował Polskę na festiwalu operowym kanału TV Mezzo w węgierskim Szeged.

dow
Gazeta Wyborcza Stołeczna
7 czerwca 2010

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia