Opera Bałtycka zaprasza

cztery premiery operowe i dwie baletowe

Koncert Akademicki prowadzony przez José Marię Florencio otworzy 1 października kolejny sezon gdańskiej sceny operowej. Zapowiedziano cztery premiery operowe i dwie baletowe.

Na pełen repertuar Opery Bałtyckiej [na zdjęciu] składa się w sumie dziewięć tytułów operowych i siedem wieczorów baletowych. Każda z oper czy baletów ma być prezentowana w bloku trzech, czterech przedstawień w miesiącu.

Pierwszą premierą sezonu będzie bardzo rzadko wystawiana w Polsce "Ariadna na Naxos" Ryszarda Straussa. Jej tryumfalnie zakończona prapremiera odbyła się 4 października 1914 roku w Hofoper w Wiedniu. Polska premiera miała miejsce na scenie Opery Poznańskiej w grudniu 1926 roku, drugi raz wystawiono tę operę też na poznańskiej scenie 14 kwietnia 1984 roku. To piękne dzieło o teatrze w teatrze cieszy się wśród melomanów zasłużoną sławą, a koloraturowa partia Zerbinetty należy do jednej z najtrudniejszych w literaturze operowej. Obejrzymy przedstawienie w inscenizacji i reżyserii Marka Weissa. Kierownictwo muzyczne przyjął José Maria Florencio. 

Na 6 lutego zapowiedziano premierę "Halki" Stanisława Moniuszki. Będzie to czwarta inscenizacja tej opery w dziejach gdańskiej sceny. Jej realizatorami będą: Ewelina Pietrowiak - reżyseria, i Katarzyna Zawistowska - scenografia. Przy pulpicie dyrygenckim stanie gościnnie Andrzej Straszyński. "Czarodziejski flet" to kolejne dzieło W.A. Mozarta, które zostanie zaprezentowane na gdańskiej scenie. Premiera 27 marca, przygotuje ją: Marek Weiss - reżyseria, a pod względem muzycznym José Maria Florýncio. Będzie to obok "Don Giovanniego" i "Wesela Figara" trzecia opera genialnego salzburczyka na gdańskiej scenie. 

Ostatnim nowym dziełem, jakie pojawi się w repertuarze, będzie przeżywający renesans popularności "Makbet" Giuseppe Verdiego. Jego libretto wywiedzione z dramatu Szekspira zachwyca klimatem średniowiecznej Szkocji. Reżyseruje Marek Weiss. Pierwszy nowy balet "Chopinart" do muzyki Fryderyka Chopina przygotuje Emil Wesołowski, premiera 26 lutego. 

Autorką drugiego baletu "Out" będzie Izadora Weiss, premiera 15 maja. Nowością jest cykl prelekcji scenicznych, czyli "Jerzy Snakowski zdradza sekrety opery". Zaplanowano dziewięć takich spotkań. Odbywają się one zawsze w niedzielę o godzinie 17.00. Jedynym odstępstwem jest "Dzień otwartych drzwi w Operze Bałtyckiej", który odbędzie się 20 marca w godz. 10.00-14.00.

Adam Czopek
Nasz Dziennik
22 września 2009

Książka tygodnia

Mewa. Egzemplarz reżyserski Krystiana Lupy
Akademia Sztuk Teatralnych
Krystian Lupa

Trailer tygodnia