Opera Bałtycka zebrała najwięcej nagród

49. Międzynarodowy Dzień Teatru

Dwór Artusa w Gdańsku gościł ludzi teatru, z którymi spotkały się władze miasta i województwa, aby wspólnie świętować Międzynarodowy Dzień Teatru. Na spotkaniu wręczono nagrody Prezydenta Miasta Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego.

Tym razem worek z nagrodami rozwiązał się nad Państwową Operą Bałtycką. Prezydent Gdańska nagrodził Izadorę Weiss za choreografię baletowego przedstawienia "Romeo i Julia". Nagrodę za rolę w tym spektaklu otrzymała także tancerka Franciszka Kierc. Uzdolniona artystka musiała potem wyjść po nagrodę raz jeszcze, gdy ogłoszono wyróżnienia, przyznane przez marszałka województwa pomorskiego. Za spektakl roku kapituła nagrody prezydenta Gdańska uznała operę Ryszarda Straussa "Ariadna na Naxos", w inscenizacji dyrektora Opery Bałtyckiej Marka Weissa-Grzesińskiego. 

Marek Weiss-Grzesiński, odbierając nagrodę, powiedział: - Tegoroczne przesłanie Międzynarodowego Dnia Teatru brzmi "Teatr źródłem rozrywki i natchnienia". Do tego pięknego przesłania chciałbym dodać, że teatr jest też miejscem powagi i oczyszczenia. Oczyszczenia z brudów tego świata. Coraz bardziej bowiem teatr przejmuje miejsce sacrum w dzisiejszym świecie. Mówię to dlatego, że to nas zobowiązuje. Wszystko, co robimy w teatrze, staje się coraz bardziej odpowiedzialne i tę odpowiedzialność czujemy.

Nagrodę prezydenta Gdańska wręczono też aktorce Justynie Bartoszewicz z teatru Wybrzeże za rolę w sztuce "Kamień" Mariusa von Mayenburga (w reżyserii Adama Nalepy).

Kiedy okazało się, że marszałek województwa pomorskiego również nagrodził Franciszkę Kierc, wzruszona tancerka powiedziała: - Dziękuję Izadorze, która mi zaufała, powierzyła tę rolę. Pozostałe dwa wyróżnienia marszałka odebrali: teatrolog Joanna Puzyna-Chojka, za kształt artystyczny gdyńskiego Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port, oraz Jerzy Limon i Alicja Mańkowska z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Profesor Jerzy Limon, szef Fundacji Theatrum Gedanense oraz gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, i Alicja Mańkowska, teatrolog, nagrodę marszałka otrzymali za powołanie do życia i działalność Teatru w Oknie - najmniejszej w Polsce sceny, wystawiającej w jednej z witryn przy ulicy Długiej.

Kapituła nagrody teatralnej marszałka przyznała honorowe wyróżnienie dla najlepszego spektaklu roku. Przypadło ono teatrowi Wybrzeże za "Zmierzch bogów" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, który z teatrem Wybrzeże związany jest od 10 lat.

Na wczorajszej uroczystości wręczono ponadto trzy nagrody (po 10 tys. zł każda) za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej. Otrzymali je: scenografowie Łucja i Bruno Sobczakowie, reżyser Ryszard Major oraz aktor Ryszard Ronczewski.

Wczoraj do Gdańska, w dniu Międzynarodowego Dnia Teatru, napłynęła także wiadomość, że w ogólnopolskim Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej aktorka teatru Wybrzeże Dorota Kolak otrzymała nagrodę za rolę Sophie von Essenbeck w spektaklu "Zmierzch bogów". Nagrodzono też scenografię Barbary Hanickiej do tego przedstawienia. Ponadto przyznano wyróżnienie Karolinie Piechocie za rolę Beatrice w spektaklu "Zwodnica" i Michałowi Kowalskiemu za rolę De Floresa w tym samym spektaklu.

Grażyna Antoniewicz
Dziennik Bałtycki
31 marca 2010

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia