Opera Bałtycka została zalana

Zaplanowane na sobotę obchody Europejskich Dni Opery w Operze Bałtyckiej zostały odwołane

Po ulewnych deszczach zalało Operę Bałtycką. Woda dostała się m.in. na widownię, foyer i małe foyer.

Gwałtowna nawałnica, która przeszła 11 maja nad Trójmiastem, nie oszczędziła też instytucji kultury. Najbardziej ucierpiała Opera Bałtycka, która została zalana, a zaplanowane na sobotę obchody Europejskich Dni Opery w Operze Bałtyckiej zostały odwołane. Ulewa dała się we znaki również pracownikom Teatru Miniatura, gdzie na szczęście udało się opanować sytuację i doprowadzić do premiery zaplanowanego na 11 maja spektaklu.

Woda wdarła się do Opery Bałtyckiej zarówno od strony zaplecza technicznego, jak i frontu budynku, dostępnego dla publiczności. Zalało zarówno foyer, jak i małe foyer (przed wejściem na widownię) oraz samą widownię głównej sceny.

- W najgorszym stanie są widownia, foyer i małe foyer, choć ucierpiała też sala prób, magazyn kostiumów i rekwizytornia. Obecnie budynek jest osuszany. Niestety w tej sytuacji jesteśmy zmuszeni odwołać zaplanowane na sobotę atrakcje Opery Otwartej. Liczymy, że uda się doprowadzić budynek do takiego stanu, by móc zachować wydarzenia zaplanowane na niedzielę - mówi Katarzyna Gigiewicz z Opery Bałtyckiej.

W tej sytuacji na pewno nie odbędą się próby otwarte zespołów Baletu, Orkiestry i Chóru i zwiedzanie gmachu opery, wraz z pozostałymi wydarzeniami Opery Otwartej 2018, planowanymi na sobotę 12 maja. Jeśli wydarzenia niedzielne również zostaną odwołane, poinformujemy o tym.

Więcej szczęścia miał Miejski Teatr Miniatura, do którego również wdarła się woda. Na szczęście w na tyle nieznacznym stopniu, że sytuację udało się opanować i grane w sobotę i niedzielę w Miniaturze spektakle ("Z pamiętnika chomika" i "Tramwaje") nie są zagrożone.

Łukasz Rudziński
Trójmiasto.pl
3 września 2019

Książka tygodnia

Teatr bliskiego kontaktu
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Kułakowska, Emilia Zimnica-Kuzioła, Ewelina Wejbert-Wąsiewicz

Trailer tygodnia