Opera blisko ciebie

Opera Śląska świętuje Światowy Dzień Opery 2020 . Premiera online uwertury opery „Monbar czyli Flibustierowie"

W niedzielę 25 października, po raz drugi w historii obchodzony jest Światowy Dzień Opery. Inicjatywa #WorldOperaDay zrodziła się podczas Światowego Forum Operowego. Ideą jest pokazanie magii teatru operowego, który jest syntezą wszystkich sztuk, łączy je ze sobą. Także Opera Śląska w Bytomiu włączyła się w te wyjątkowe obchody.

- W dniu #WorldOperaDay - Światowego Dnia Opery - nasze motto #OperaBliskoCiebie, które przyświeca nam od kilku sezonów, nabiera innego wymiaru. Jesteśmy blisko naszych Widzów, także podczas tego trudnego okresu pandemii. Opera w każdym wymiarze jednoczy nas przez wspólnie przeżywane emocje i jest w naszych sercach. Razem z Franckiem Chastruss'e Colombierem, kierownikiem muzycznym i naszymi artystami, zapraszamy do wspólnego przeżywania tych emocji podczas premierowej prezentacji uwertury opery Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego „Monbar czyli Flibustierowie" – mówi Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu.

To pierwsza i jedyna ukończona opera Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Prawykonanie odbyło się w Warszawie 10 stycznia 1863 roku. Znajdziemy tu wpływy wielkiej opery francuskiej, a uwertura zachwyca romantyczną kolorystyką i ciekawą narracją muzyczną. Akcja opery toczy się w XVII i XVIII wieku. Głównym bohaterem jest Monbar - wódz piratów zwanych Flibustierami, żyjących głównie na wyspach w okolicy Haiti. Mamy tu wątki zdrady, walki oraz miłości.

Premierę uwertury zaplanowano na godzinę 15.00 w niedzielę 25.10. Będzie ona dostępna na fanpage'u Opery Śląskiej, a także na YouTube.

Link:
https://www.youtube.com/watch?v=nNPA7o-hk8A&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2_euVJeUJVc0rNIa2q1PN_7DR-4Oy2WoEPTXhnn0nMkSjLy1j_zmUsZn8

Magdalena Nowacka-Goik
Materiał Teatru
26 października 2020

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...