Opera dla najmłodszych

"Bajki ci opowiem..." - Opera na Zamku w Szczecinie

Szczecińska Opera na Zamku po raz kolejny zachęca do przyjścia do niej nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Najnowsza premiera tej instytucji czyli spektakl baletowy "Bajki ci opowiem" przyciągnęła w sobotę 5 października, tłumy maluchów wraz z opiekunami.

W tej bardzo kolorowej inscenizacji za pomocą muzyki, śpiewu i tańca artyści opowiadają dzieciom polskie bajki, a spektakl jest częścią projektu "Lutosławski i taniec", prowadzonego w ramach roku tego wybitnego kompozytora. Jego muzyka to istotny element tej 45 minutowej inscenizacji Narratorką spekataklu jest Pajęczyca Laryssa (w tej roli Lucyna Boguszewska). Ta wyjątkowo rozśpiewana lokatorka domowej biblioteczki, trafia na książkę pełną różnych opowiastek, którymi postanawia podzielić się z publicznością. Są wśród nich między innymi "O Grzesiu", "Spóźniony słowik", "Ptasie plotki" czy "Majowa nocka". Oprócz śpiewu i tańca, w spektaklu zostały wykorzystane zabiegi takie jak gra cieni czy operowanie światłem, są też elementy interaktywne - narratorka zwraca się bezpośrednio do dzieci, a w pewnym momencie roztańczeni bohaterowie bajek schodzą ze sceny i kontynuują taniec poza nią. Wszystko przy fortepianowym akompaniamencie Iriny Paliwody.

"Bajki ci opowiem" to premiera w ramach dziecięcych spotkań mini-Puccini. Opera na Zamku zaplanowała na październik i listopad kilka premier dla najmłodszych. Między innymi koncert symfoniczny "Mini-Puccini- Muzyka Filmowa", podczas którego dzieci usłyszą muzykę z ulubionych filmów i gier komputerowych czy "Cztery pory roku" Vivaldiego w wersji... perkusyjnej. Maluchy chcące spróbować swoich sił w tańcu, będą miały na to szansę podczas warsztatów tanecznych "Roztańczony OPERAnek". Poczas oglądania "Bajek..." chyba bardziej reagowały na stroje i słowa, mniej na muzykę.

Następnym wydarzeniem uświetniającym rok Lutosławskiego w Operze na Zamku będzie premiera spektakl baletowy dla dorosłych "Ogniwa", która odbędzie się 16 listopada.

Łukasz Serwach
www.wszczecinie.pl
9 października 2013

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...