Opera i Filharmonia Podlaska edukuje na antenie TVP 1

"Kultura od kuchni" - TVP1

Jak funkcjonuje opera, jak powstaje przedstawienie, co dzieje się za sceną - to wszystko zobaczyć można w programie "Kultura od kuchni". Ekipa filmowa z kamerami obserwowała w listopadzie pracę Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Efekt oglądać można na antenie TVP oraz w internecie.

- Opera to inny świat, gdzie wszystko jest możliwe. Ludzie zamiast mówić, śpiewają. Lalki mają 4 metry wysokości. Tutaj przepych i głośne masowe sceny stawiają włoski na całym ciele. Opera wita was w Białymstoku - tak rozpoczęła program 12-letnia Magda Gabrysiak. "Kultura od kuchni" skierowana jest do dzieci i młodzieży. Dlatego program prowadzi i przewodnikiem po różnych instytucjach jest właśnie Magda.

Do Białegostoku ekipa realizatorów trafiła, gdy trwały przygotowania do efektownej realizacji "Traviaty" Giuseppe Verdiego. Magda mogła zajrzeć za kulisy, przyglądać się pierwszej próbie z kostiumami i dekoracjami . Rozmawiała z reżyserem spektaklu i dyrektorem OiFP Roberto Skolmowskim oraz scenografem Pawłem Dobrzyckim. Obserwowała pracę solistów, uczestniczyła w zajęciach żonglerki zorganizowanych dla Chóru dziecięcego. "Jeździła" zapadnią, zaglądała do kabiny oświetleniowców, dowiedziała się jak powstaje wirtualna karnawałowa "Wenecja" na scenie. Poznawała magię teatru i opery. Zgłębiała tajniki opery jako gatunku muzycznego.

Cykl programów edukacyjnych pod tytułem "Kultura od kuchni" na zlecenie Narodowego Centrum Kultury przygotowała firma producencka Wiernik Pro. 12 odcinków przygotowanych zostało we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Emitowane są od początku stycznia w TVP.

Zdjęcia kręcone były także w Muzeum Fryderyka Chopina, Teatrze Narodowym, Teatrze Polskiego Radia. Swoją działalność pokazywała m.in. Fundacja Archeologia Fotografii. Ekipa towarzyszyła także aktorom na planie filmu "Kamienie na szaniec" reżyserowanego przez Roberta Glińskiego.

(-)
Materiał Teatru
18 stycznia 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia