Opera i Filharmonia Podlaska w plebiscycie 25-lecia

Wybierają czytelnicy Gazety Wyborczej i użytkownicy serwisu gazeta.pl

Powstanie Opery i Filharmonii Podlaskiej – to wydarzenie otrzymało nominację do finałowej 20-tki Plebiscytu 25-lecia. Organizatorem konkursu jest Agora – wydawca Gazety Wyborczej, oddział w Białymstoku. Celem jest wyłonienie w drodze głosowania 10 wydarzeń oraz 10 osób najważniejszych dla miasta i regionu w okresie 1989 - 2014. W kategorii „Najważniejsze osoby” nominację otrzymał maestro Jerzy Maksymiuk – honorowy dyrygent Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Najważniejsze wydarzenia i najważniejsze osoby 25-lecia wybierają czytelnicy Gazety Wyborczej i użytkownicy serwisu gazeta.pl. To oni zdecydują, które wydarzenia i jacy ludzie w ostatnim ćwierćwieczu wywarli największy wpływ na Białystok, Podlasie i jego mieszkańców.

Jerzy Maksymiuk - w Plebiscycie Gazety Wyborczej:

Za pulpitem - szaleje. Z publicznością - gawędzi. Na jednym z białostockich finałów Orkiestry Owsiaka dyrygował koncertem... z drabiny. [...] Spotkanie z nim to zazwyczaj niepowtarzalne przeżycie. Dyrygent wielkiej miary, kompozytor i pianista. To jedna z najbarwniejszych postaci polskiej i światowej sceny muzycznej. Choć w samym Białymstoku się nie urodził, to tu się wychowywał, tu stawiał pierwsze kroki, a po latach to właśnie białostockim filharmonikom powierzał prawykonania swoich kompozycji.

Powstanie Opery i Filharmonii Podlaskiej - w Plebiscycie Gazety Wyborczej:

Imponujący gmach przy Odeskiej to największa inwestycja artystyczna w mieście ostatnich lat, jedna z największych w Polsce, najnowocześniejsza tego typu w kraju. Ale też i najgoręcej komentowana. Na wielkie otwarcie - początek września 2012 (kiedy to w jednym pakiecie dostaliśmy inaugurację nowego gmachu, dwie premiery, wizytę kilku tysięcy gości) Białystok czekał długo, po drodze debatując, kręcąc nosem, marudząc. Ale też przez ostatnie półtora chyba powoli się do opery przekonuje - o czym świadczy choćby frekwencja: od czasu otwarcia odwiedziło ją ponad 276 tysięcy widzów. Od samego początku instytucja działa bardzo intensywnie, organizując koncerty symfoniczne, przygotowując opery i musicale, zapraszając na festiwale, spotkania autorskie, łącząc działalność trzech instytucji: opery, filharmonii i centrum kultury, prowadzące pełnowymiarową działalność. Okazuje się, że budynek według projektu Marka Budzyńskiego w nowoczesny sposób łączący szkło, stal, kamień - mimo początkowych kłopotów z akustyką, świetnie potrafi połączyć w jednym miejscu wydarzenia najróżniejszego rodzaju. W samym roku 2013 było ich aż ponad 500 - jak twierdzi dyrektor Roberto Skolmowski - "zero spadku frekwencji". [...]

Głosowanie trwa do 3 lutego. Można głosować na Operą i Jerzego Maksymiuka tu:

http://mail.enewsletter.pl/n/646/survey/a1389907513d6b203/

lub poprzez kupony zamieszczone w papierowym wydaniu Gazety Wyborczej.

Serwis poświęcony Plebiscytowi 25- lecia:

http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,15287060,Plebiscyt_na_najwazniejsze_osoby_i_wydarzenia_25_lecia_.html

Dorota Sawicka
Materiał OiFP
31 stycznia 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...