Opera Krakowska na finał

"Carmen" - reż: Laco Adamik - Opera Krakowska

Dzisiejszym spektaklem "Carmen", inscenizacją, która miała premierę w marcu tego roku, kończy się trwający od 18 czerwca XIV Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Ostatnia festiwalowa prezentacja zamyka sezon 2009/2010 Opery Krakowskiej

W tym roku premierową atrakcją festiwalu była operetka "Baron cygański" Straussa w reżyserii Laco Adamika, będąca przeniesieniem wersji plenerowej z Niepołomic. Dużym zainteresowaniem cieszył się także spektakl "Cyganerii" Pucciniego w wykonaniu artystów z czeskiej Opavy oraz wieczory na Wawelu - koncerty pod batutą Tadeusza Strugały i wieczór baletowy "Grand pas..." przygotowany przez międzynarodową grupę tancerzy z Moskwy, Stuttgartu, Koszyc, Warszawy i Krakowa. Ogółem w ramach festiwalu wystawiono 13 spektakli (w tym także koncerty), które obejrzało łącznie blisko 8,5 tys. widzów.

Sezon 2009/2010 Opery Krakowskiej był różnorodny. Przygotowano sześć premier - dwóch oper: "Madama Butterfly" Pucciniego w reż. Waldemara Zawodzińskiego oraz "Carmen" Bizeta w reż. Laco Adamika; jednej operetki "Baron cygański"; niezwykle udanego przedstawienia baletowego "Kopciuszek" w reż. Giorgia Madii; dwóch widowisk przeznaczonych na małą scenę: "Śpiewam miłosny rym" w reż. Włodzimierza Nurkowskiego oraz bajki "Księga lasu" w reż. Wojciecha Graniczewskiego.

W mijającym sezonie opera pokazała w sumie 149 spektakli, które obejrzało ponad 83,5 tys. widzów. Średnia frekwencja na spektaklach wynosiła 92 proc.

Po wakacjach Opera Krakowska rozpocznie sezon 25 września spektaklem "Carmen".

(-)
Dziennik Polski
8 lipca 2010

Książka tygodnia

Trailer tygodnia