Opera Krakowska otworzy swoje drzwi

Dzień Otwarty Opery Krakowskiej

Zwiedzanie opery od kuchni, spotkania z artystami i sporo innych atrakcji czeka widzów w najbliższy piątek podczas Dnia Otwartego Opery Krakowskiej. W taki sposób jej dyrekcja chce wraz z publicznością świętować pierwsze urodziny nowego gmachu przy ul. Lubicz.

Świętowanie rozpocznie się już z samego rana. Najpierw dowiemy się, co sprawia, że scenografia może całkowicie zmienić się w ciągu zaledwie 15 min. Tajemnice te odkryje widzom pokaz technologii sceny. 

- Zamierzamy zaprezentować publiczności, jaką mocą dysponujemy. W trakcie tego seansu pokażemy dekoracje do kilkunastu spektakli, m.in. "Spojrzeń", "Don Giovanniego" czy "Rigoletta" - zapowiada Bogdan Nowak, dyrektor Opery Krakowskiej. 

- Zademonstrujemy w ten sposób, jak działają zapadnie i inne urządzenia sceniczne - dodaje Nowak. Po takim technicznym powitaniu, ciekawscy będą mogli zajrzeć do każdego operowego kąta, co prawda tylko przez 20 min, bo tyle czasu przewidziane jest na zwiedzanie zaplecza opery z przewodnikiem. Ale zawsze to coś. Czasu wystarczy akurat na to, by zajrzeć do garderób, dowiedzieć się, nad czym pracuje się w pracowniach plastycznych i jak wygląda tył sceny czy wnętrze kabiny akustyka. 

Po takiej dawce emocji odpoczniemy na Antresoli, poznając "Twarze opery". Pod takim hasłem przez cały dzień odbywać się będą spotkania z artystami Opery Krakowskiej, takimi jak Magdalena Barylak, Ewa Biegas czy Edyta Piasecka-Durlak. 

Warto będzie też zatrzymać się na chwilę przy stoisku wydawnictwa Musica Iagiellonica. Tam czekać będzie na czytelników Teresa Chylińska, która chętnie zdradzi sekrety Karola Szymanowskiego, a przy okazji złoży autorski podpis na wyróżnionej nagrodą Długosza monografii poświęconej kompozytorowi. Nosi ona tytuł "Karol Szymanowski i jego epoka". 

Na wszystkie te wydarzenia wstęp jest wolny, pod warunkiem, że odpowiednio wcześnie zaopatrzymy się w bezpłatne wejściówki. Są one do odebrania w kasach opery. 

Uroczyście w operze będzie także w niedzielny wieczór. Wówczas to odbędzie się galowy pokaz znanego już dobrze bywalcom spektaklu pt. "Tosca", z gościnnym udziałem ukraińskiego tenora, Vladimira Kuzmenki. Na to przedstawienie trzeba jednak kupić bilety. 

Jeśli z powodu braku miejsc nie dostaniemy się na żadne z tych wydarzeń, nic straconego. Opera będzie świętować także w karnawale. - Postanowiliśmy wprowadzić cykl poniedziałkowych koncertów karnawałowych. Pierwszy z nich pt. "Strauss Gala" odbędzie się 11 stycznia - zapowiada Nowak.

Joanna Weryńska
Polska Gazeta Krakowska
9 grudnia 2009

Książka tygodnia

Trailer tygodnia