Opera Krakowska zaprasza

Noc Teatrów w Krakowie

Jak co roku, krakowskie teatry zapraszają na Noc Teatrów, organizowaną przez Urząd Miasta Krakowa - w nocy z 18 na 19 czerwca br. odbędzie się V edycja imprezy. Opera Krakowska specjalnie na tę okazję przygotowuje wyjątkowe atrakcje.

O godz. 20.00, w jednym z najpiękniejszych ogrodów Krakowa – Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego – będzie miała miejsce „Lekcja śpiewania”, organizowana 
we współpracy z Biblioteką Piosenki Polskiej, kabaretem „Loch Camelot” i Ogrodem Botanicznym UJ. Poprowadzą ją wspólnie Waldemar Domański i Franciszek Makuch. Uczestnicy „lekcji” będą mieli możliwość zaśpiewania ponadczasowych przebojów – w programie m.in. utwory z „Wesołej wdówki” F. Lehara, „Księżniczki czardasza” E. Kalmana oraz „Barona cygańskiego” 
J. Straussa.

O północy zapraszamy na Dużą Scenę, gdzie zaprezentujemy spektakl, przygotowany przez Wojciecha Graniczewskiego pt. „MUSICODRAMA czyli Jubi & Debi”. W przedstawieniu wystąpi znana z wielu wyjątkowych kreacji solistka Opery Krakowskiej Bożena Zawiślak-Dolny. Spektakl uświetni jubileusz pracy artystycznej śpiewaczki. Na scenie artystce partnerować będzie córka Katarzyna Zawiślak-Dolny – aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Będziemy świadkami międzypokoleniowego dyskursu dwóch artystek: matki-jubilatki oraz córki-debiutantki. Spektakl określany jest przez reżysera jako „musical kieszonkowy”, gdyż zrealizowany jest w konwencji tego gatunku, a wystawiać można go będzie w różnych przestrzeniach, nawet pozascenicznych.

Także tego wieczoru, w gmachu Opery - na Antresoli, otwarta zostanie wystawa „re-kreacje”, poświęcona pozazawodowym pasjom ludzi sceny. Podziwiać będzie można malarstwo, rzeźbę, fotografię oraz przedmioty sztuki użytkowej polskich artystów świata muzyki i teatru. Osobne miejsce na wystawie znajdą prace primadonny operetki krakowskiej, legendy naszej sceny Iwony Borowickiej. Wspomnienie tej wielkiej artystki będzie towarzyszyć wydarzeniom Nocy Teatrów w Operze, jak to się dzieje już od dwóch lat. Przestrzeń wystawy, podobnie
jak cały budynek Opery, będzie ogólnodostępna od godz. 23.00. W tym samym czasie zapraszamy również do zwiedzania miejsc zazwyczaj niedostępnych dla publiczności – kulis sceny oraz zaplecza technicznego gmachu Opery Krakowskiej.

(-)
Materiały Organizatorów
17 czerwca 2011

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia