Opera na początek festiwalu

XVI Letni Festiwal Opery Krakowskiej

Premiera "Wesela Figara" W.A. Mozarta w gmachu Opery Krakowskiej zainauguruje w piątek i niedzielę XVI Letni Festiwal Opery Krakowskiej. W spektaklu partię hrabiego Almavivy zaśpiewa światowej sławy baryton Mariusz Kwiecień, solista Metropolita Opera w Nowym Jorku.

Kolejne spektakle "Wesela Figara\' w reż. Laco Adamika odbędą się 19 i 21 czerwca.

Reżyser sztuki Laco Adamik na wtorkowej konferencji prasowej zaznaczył, że zadaniem reżysera jest stworzyć taki spektakl operowy, który pozwoli widzowi przeżyć sztukę jak najbardziej intensywnie.

Gwiazdą tegorocznego Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej będzie sławny baryton Mariusz Kwiecień. Artysta podczas konferencji prasowej powiedział, że darzy sentymentem "Wesele Figara", ponieważ była to pierwsza opera, jaką w życiu zaśpiewał.

Oprócz opery wyreżyserowanej przez Laco Adamika, na Dużej Scenie Opery Krakowskiej zostanie wystawiona "Madame Butterfly" (26 i 30 czerwca). Festiwal zakończy "Adriana na Naxos", która zostanie pokazana 3 i 5 lipca.

Na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu zaplanowano trzy wydarzenia. 24 czerwca - widowisko muzyczne "Arie Oper Świata". 25 czerwca gala baletowa "Grand Pas!". 26 czerwca - koncert złożony z najlepszych fragmentów chóralnych z najwspanialszych oper.

Festiwalowi będzie towarzyszyć wystawa pt."Europejski Miesiąc Kultury Kraków 1992" przygotowana w ramach współpracy opery z Międzynarodowym Centrum Kultury.

(-)
PAP
13 czerwca 2012

Książka tygodnia

Trailer tygodnia