Opera od stóp do głów

Kolejna wystawa modowa w Galerii Opera w Warszawie

"Opera od stóp do stóp" to kolejna wystawa modowa w Galerii Opera, którą będzie można oglądać przez prawie dwa miesiące w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

Pokażemy na niej wybrane projekty butów, m.in. do takich przedstawień, jak: "Cyganeria", "Borys Godunow", "Don Giovanni", "Kopciuszek", "Król Roger", "Pan Twardowski", "Wesele Figara", "Wozzeck", "Złoto Renu". Występowali w nich m.in.: Olga Pasiecznik, Izabella Kłosińska, Wanda Bargiełowska, Katarzyna Trylnik, Wioletta Chodowicz, Rafał Bartmiński.

Każda premiera to - oprócz gigantycznej machiny realizatorsko-produkcyjnej - również sprecyzowane oczekiwania kostiumografów. W tym także te, które odnoszą się do butów jako integralnej części projektów kostiumów. A tych do wszystkich spektakli powstaje ogromna ilość. Czasem do jednej premiery powstaje nawet 100 par, począwszy od solistów aż po statystów. Ale niezależnie od ilości każda para szyta jest na miarę. Nawet dla konia, lalki czy osła.

Molierki, koturny, sztyblety, ciżmy, antyczne sandały, oficerki, chodaki, szpilki, kalosze - wszystkie wykonane w operowej pracowni szewskiej. Misternie uszyte, często z wyszukanymi detalami, w dość ekscentrycznych kolorach i o nieoczywistym przeznaczeniu. Tworzą swoisty przegląd trendów panujących w świecie mody i jednocześnie mogą być doskonałą lekcją historii. Ponieważ trzeba znać obowiązujące dawniej mody, by zaprojektować kostiumy i buty do spektakli osadzonych w realiach epoki.

W godzinach otwarcia wystawy czynny będzie także zakład szewski, w którym teatralni szewcy, według cennika, naprawią buty zwiedzającym. Wystawa czynna od czwartku do soboty w godzinach 10-17, oraz dla widzów na godzinę przed spektaklami i w antraktach. Wystawa potrwa od 17 marca do 8 maja.

 

(-)
Materiał nadesłany
20 lutego 2016

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia