Opera Śląska - galowy koncert online z okazji 75-lecia. Jedyny taki w Polsce!

„Razem w każdym wymiarze" - koncert - Opera Śląska

W niedzielę 14 czerwca, na Facebooku i kanale YouTube, odbył się galowy koncert online Opery Śląskiej „Razem w każdym wymiarze". Wzięli w nim udział soliści, chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej, a także gościnnie Małgorzata Walewska oraz Aleksander Teliga.

Gala związana z obchodami 75-lecia odbywała się w niecodziennych okolicznościach i w innym wymiarze – bez obecności publiczności na widowni, na której wystąpili...artyści. Melomani mogli im towarzyszyć za pośrednictwem internetu. – W ten symboliczny sposób połączyliśmy się z naszymi widzami, żeby wspólnie świętować nasze 75-lecie, być razem w tej wyjątkowej i tak ważnej dla nas chwili – podkreśla Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej. Symboli podczas koncertu było więcej – rozpoczął się arią z opery „Halka" Stanisława Moniuszki. To właśnie tym spektaklem, jeszcze w Katowicach, 14 czerwca 1945 roku zainaugurowano działalność pierwszego teatru operowego w powojennej Polsce – była nim właśnie Opera Śląska. Przeszłość spotkała się ze współczesnością – widzowie usłyszeli wykonanie słynnej arii Jontka w dwóch wersjach – z zapisu archiwalnego w wykonaniu Józefa Homika i na żywo przez Macieja Komanderę.

Widzowie mieli też wyjątkową okazję usłyszeć arie z „Łucji z Lammermoor" Gaetana Donizettiego i „Don Carlosa" Giuseppe Verdiego. Te spektakle były przygotowywane w mijającym sezonie artystycznym, ale ze względu na pandemię nie mogły zostać zaprezentowane.

W programie koncertu nie zabrakło też tych tytułów, które zachwyciły publiczność przez wszystkie 75. sezonów na bytomskiej scenie, czyli fragmentów z takich oper jak „Nabucco" i „Traviata" Giuseppe Verdiego, „Madama Butterfly" Giacoma Pucciniego, „Cyrulika sewilskiego" Gioacchina Rossiniego, „Romeo i Julia" Charles'a Gounoda czy „Carmen" Georges'a Bizeta. Koncert wyreżyserował Michał Znaniecki, kierownictwo muzyczne objął Franck Chastrusse Colombier.

 

Magdalena Nowacka-Goik
Materiał nadesłany
17 czerwca 2020

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia