Opera Śląska w Paryżu

Chór Opery Śląskiej zaśpiewa przed Trumpem i Putinem

Chór Opery Śląskiej w Bytomiu, jako jedyny zespół artystyczny z Polski, weźmie udział w międzynarodowych obchodach 100-lecia zakończenia I wojny światowej! Obchody odbędą się 10 i 11 listopada w Paryżu.

Zespół, wraz z dyrektorem Łukaszem Goikiem i pod kierownictwem profesor Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody, został zaproszony przez Cité de la musique Philharmonie de Paris do współpracy w wyjątkowym na skalę światową projekcie artystycznym. Kierownictwo muzyczne nad Orkiestrą Filharmonii Paryskiej objął dyrektor artystyczny Opery Śląskiej, Bassem Akiki.

W ramach projektu, przygotowano spektakl muzyczny Nicholasa Lensa „Shell shock, a requiem of war", w choreografii i inscenizacji Sidi Larbi Cherkaoui. Zaprezentowany zostanie 10 i 11 listopada z udziałem znakomitej obsady solistów w składzie: Laurence Servaes, Sara Fulgoni, Magid El-Bushra, Sébastien Droy, Mark S. Doss oraz z wybitnym zespołem baletowym Eastman company.

Autorem tekstu do przedstawienia jest Nick Cave,  australijski muzyk rockowy, kompozytor muzyki filmowej i poeta. Tematyka spektaklu oscyluje wokół stresu pourazowego, którego doświadczyli wracający z wojny żołnierze. Przesłaniem wydarzenia jest globalne wezwanie do humanitaryzmu i troski o pokój.

Chór Opery Śląskiej wystąpi w około trzydziestoosobowym, mieszanym składzie.

- Wydarzenie należy do jednych z najwyższych rangą światowych przedsięwzięć artystycznych. Uczestnictwo w nim jest dla nas ogromnym wyróżnieniem  i  zaszczytem, w kontekście podkreślenia i uhonorowania najważniejszych, historycznych rocznic o znaczeniu międzynarodowym – mówi Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej.

W obchodach organizowanych w Paryżu, udział wezmą przedstawiciele rządów i  głowy państw . Wśród nich mają się pojawić m.in. Donald Trump, prezydent USA oraz Władimir Putin, prezydent Rosji. Kreml potwierdził , że porozumiano się w sprawie spotkania przywódców także po uroczystościach rocznicowych.

(-)
Materiał Opery
6 listopada 2018

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia