Opera w zamku to jest to

Tydzień otwarcia w odnowionej Operze na Zamku

Przez trzy dni Opera na Zamku świętowała nowe otwarcie po wielkiej modernizacji. Widzowie i zwiedzający byli zachwyceni nową odsłoną obiektu w historycznych murach.

Zaczęło się w piątek wieczorem w sali głównej Opery na Zamku. Zanim zabrzmiały dźwięki orkiestry w premierowym "Balu maskowym" Verdiego w reż. Waldemara Zawodzińskiego, widzowie poznali ponad 600-letnią historię Zamku Książąt Pomorskich i jego przebudowy - w krótkich i zabawnych scenkach baletowych.

"Bal maskowy" można było obejrzeć w piątek, sobotę i niedzielę. Sobota była dniem otwartym dla tych, którzy chcieli posłuchać dyskusji podczas sesji operologicznej z udziałem artystów lub po prostu obejrzeć obiekt. Okazuje się, że ten robi wrażenie.

- To połączenie nowego ze starym. Są miejsca, w których widać wyraźnie, że znajdujemy się w zamku, ale te historyczne elementy w połączeniu z nowoczesnym wystrojem robią dobre wrażenie. Uważam, że opera jest piękna. W ogóle inwestycje kulturalne w Szczecinie nam się udały - mówi Iwona Wiszczak, która wybrała się do opery w mężem i córką.

Ci, którzy byli na przedstawieniu podziwiali także akustykę w sali głównej. Nic dziwnego, są tam najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w kraju. I to było słychać podczas koncertów.

Opera na Zamku ma ambitne plany, żeby organizować nie tylko przedstawienia operowe, ale także wystawy. Do tego celu została przeznaczona Galeria Południowa, w której już od soboty można podziwiać pierwsze prace. To wystawa "Piktogramy" studentów I roku Pracowni Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuki w Szczecinie. Na wystawie studenci pokazują spektakle z repertuaru Opery na Zamku w formie piktogramów. Obok zdjęć ze spektakli prezentowane są dwa znaki graficzne identyfikujące spektakl.

- Pierwsza wystawa w Galerii Południowej to początek współpracy, którą Opera na Zamku nawiązała z Akademią Sztuki. Studenci będą mieli miejsce, w którym będą pokazywać swoje prace - deklaruje Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku.

Wystawę prac studentów Akademii Sztuki, w Galerii Południowej Zamku Książąt Pomorskich, można oglądać do 2 stycznia

**

Tydzień w operze

23.11., godz. 19 - koncert nadzwyczajny Patricii Petibon 24.11., godz. 19 - gala operowa z udziałem Małgorzaty Walewskiej i Dominika Sutowicza oraz solistów, chóru i orkiestry Opery na Zamku, dyrygent Vladi mir Kiradjiev 25.11., godz. 17

i 20.30 - "Ale musicale" - Teatr ROMA 26.11., godz. 19 - koncert kameralny 27 i 28.11., godz. 11 - "Historia żołnierza"

28.11., godz. 12-17-drzwi otwarte 28.11., godz. 19 -"Hrabina Marica" 29.11.. godz. 11 - "Historia żołnierza"

29.11.. godz. 12-16-drzwi otwarte 29 i 30.11., godz. 18 -"Hrabina Marica"

Małgorzata Klimczak
Głos Szczeciński
24 listopada 2015

Książka tygodnia

Amantka z pieprzem
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Grażyna Barszczewska, Grzegorz Ćwiertniewicz

Trailer tygodnia