Opera współministerialna

minister kultury Bogdan Zdrojewski obiecał wspomóc budowę

- Nie zamierzam się wycofać ze współfinansowania Opery i Filharmonii Podlaskiej - zadeklarował podczas wizyty na placu budowy nowej siedziby tej instytucji minister kultury Bogdan Zdrojewski.

- Zawarłem już z władzami województwa ramowe porozumienie w sprawie przyszłości Opery i Filharmonii jako instytucji. Podzielimy się kosztami jej funkcjonowania. Nie ukrywam, że bardziej jestem zainteresowany wspieraniem celowym konkretnych, realizowanych tu przedsięwzięć, ale podkreślę raz jeszcze - z podmiotowego finansowania resort nie zamierza się wycofywać - mówił minister. 

W tej chwili Opera i Filharmonia Podlaska jest wojewódzką instytucją kultury, współprowadzoną przez ministerstwo. Dotacja z resortu stanowi około 40 proc. jej rocznego budżetu, wynoszącego niecałe 10 mln zł. 

Wczorajsza wizyta Zdrojewskiego nie była pierwszą na placu budowy nowej siedziby opery. Kilkanaście miesięcy temu samorząd województwa zabiegał o ponad 100 mln zł z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko na kontynuowanie budowy. Minister, spacerując po ogromnych, betonowych wnętrzach obiektu, nie ukrywał wówczas, że gmach mu się podoba. 

- To wspaniały projekt, tyle że nieco przeskalowany - oceniał. 

Wczoraj nie wyrażał już tego rodzaju wątpliwości. Więcej - skalę obiektu, w którym w sumie będzie ponad 1500 miejsc, określał jako zaletę. 

- To drugi co do wielkości obiekt kulturalny w Unii Europejskiej budowany za jej środki. Budujecie go szybko i bez problemów, realizując budżet. To służy całej kulturze. Dzięki temu, że tu wydajecie pieniądze zgodnie z planem, mogę ogłaszać nowe konkursy i wspierać nowe instytucje kultury. Chociażby wasz zespół szkół muzycznych - podkreślał.

Jakub Medek
Gazeta Wyborcza Białystok
28 listopada 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia