"Operacja Dunaj": Zamachowski i Gonschorek w Czechach

"Operacja "Dunaj"" - reż: Jacek Głomb -Teatr w Legnicy

Zbigniew Zamachowski i Joanna Gonschorek - filmowy kapitan Czesław Grążel i major Czesława Grążlowa - będą reprezentowali polską obsadę filmu "Operacja Dunaj" na tegorocznym 44. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, gdzie w piątek 10 lipca dojdzie do światowej premiery filmu. Uczestniczyć w niej będzie silna grupa artystów legnickiego Teatru Modrzejewskiej.

Swoją obecność zapowiedzieli także grający w filmie Bogdan Grzeszczak i Magda Biegańska oraz reżyser Jacek Głomb, scenarzyści Jacek Kondracki i Robert Urbański, scenograf Małgorzata Bulanda.

Ze strony czeskiej pojawią się: czterokrotny zdobywca Czeskiego Lwa - Jan Budar oraz zdobywczyni nagrody dla Najlepszej Aktorki w Karlowych Warach 2008 - Martha Issova oraz Jaroslav Dusek, Monika Zoubkova i Vojtech Dyk.

Twórcy będą w Karlowych Warach w dniach 9-12 lipca 2009. Specjalny festiwalowy pokaz "Operacji Dunaj" odbędzie się 10 lipca.

"Operacja Dunaj" to polsko-czeska komedia w reżyserii Jacka Głomba, twórcy jednej z najciekawszych polskich scen - Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy. Na ekranie supergwiazdorska obsada: Maciej Stuhr, Tomasz Kot i Zbigniew Zamachowski oraz pierwsza liga czeskiego aktorstwa, na czele z Jirim Menzlem - zdobywcą Oscara, jednym z najsłynniejszych czeskich twórców filmowych, który nie tylko zagrał w "Operacji Dunaj" jedną z głównych ról, ale był też opiekunem artystycznym obrazu.

Film o perypetiach załogi czołgu o wdzięcznej nazwie Biedroneczka, który zagubił się podczas inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, wejdzie na ekrany polskich kin 14 sierpnia.

(-)
www.gazeta.teatr.legnica.pl, www.wp.pl
9 lipca 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia