Operowe superwidowisko

"Faust" - reż. Beata Redo-Dobber - Opera Wrocławska

W bieżącym roku mija dokładnie 20 lat od pierwszego superwidowiska operowego wystawionego we Wrocławiu. W 1997 r., podczas remontu gmachu Opery Wrocławskiej, który finalnie rozciągnął się na kolejne osiem lat, ówczesna dyrektor Ewa Michnik doprowadziła do wystawienia spektaklu operowego poza siedzibą Opery.

"Faust" Charles'a Gounoda w Hali Stulecia to 20. - jubileuszowa, superprodukcja Opery Wrocławskiej. Premiera 23 czerwca.

Dzięki przychylności wrocławskich instytucji udało się w następnych latach powtarzać ten krok, aż superwidowiska Opery Wrocławskiej wrosły trwale w kulturalny pejzaż stolicy Dolnego Śląska. Obecny dyrektor Opery Wrocławskiej, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, chce tę tradycję kontynuować.

"Któż nie chce być wiecznie młody? Któż nie chce kochać i czuć ciągłej ekscytacji? Któż nie czuje smutku, kiedy dany okres w życiu się kończy, kiedy mamy poczucie, że życie przecieka nam przez palce, a czas zaczyna nas doganiać?" - te i im podobne pytania zadaje sobie reżyser superwidowiska operowego Faust, Beata Redo-Dobber. "Wszyscy konfrontujemy się przez całe życie z oceną podjętych przez siebie decyzji. Może nam się wydawać, że dokonujemy właściwego wyboru, a po chwili okazuje się, że przynosi on katastrofę nie tylko nam, ale i innym". Ten uniwersalny wymiar dramatu Johanna Wolfganga Goethego wyznaczył ścieżkę myślenia o inscenizacji opery Gounoda.

Za kompleksowy charakter superwidowiska odpowiada Beata Redo-Dobber, reżyser, ale też inscenizator, scenograf i autorka kostiumów do "Fausta". Za wstawkę baletową w scenie "Nocy Walpurgi" odpowiedzialny jest Jacek Tyski, choreograf-rezydent Opery Wrocławskiej, spektakl zza pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski. Za reżyserię świateł odpowiada Maciej Igielski, autorem projekcji multimedialnych, które podczas spektaklu wyświetlane będą na 50-metrowej długości ekranie, jest Piotr Maruszak i Natalia Dobber.

W spektaklu wystąpi międzynarodowa obsada. W partię doktora Fausta wcielą się Eric Fennel i Sebastien Gueze, postać Małgorzaty kreować będą Iwona Socha i Katarzyna Mackiewicz, zaś basową partię Mefistofelesa wykonają Nika Guliashvili i Peter Martinźiź. W pozostałych rolach wystąpią:

Szymon Komasa i Stanisław Kuflyuk (Walenty), Łukasz Rosiak i Tomasz Rudnicki (Wagner), Katarzyna Haras-Kruczek oraz Iryna Zhytynska (Siebel), a także Barbara Bagińska i Jadwiga Postrożna (Marta).

(-)
Materiał Opery
20 czerwca 2017

Książka tygodnia

Wszyscy o nas mówią
Biblioteka Poezji Współczesnej (WBPiCAK)
Patrycja Sikora

Trailer tygodnia