Opolski "Makbet" jedzie do Londynu

"Makbet" - reż. Maja Kleczewska - Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu

Znakomite przedstawienie Teatru Kochanowskiego, jako jedyne z Polski, zostało zaproszone na Światowy Festiwal Szekspirowski w 2012 roku. W piątek dyrektor Tomasz Konina podpisał umowę na trzy występy opolan

Zespół Teatru Kochanowskiego zagra "Makbeta" w reżyserii Mai Kleczewskiej 8, 9 i 10 maja 2012 roku. Wystąpią na deskach szekspirowskiego teatru Globe. Zobaczy je 4,5 tysiąca widzów.

- To miejsce, ta scena, ta publiczność! Wszystko robi ogromne wrażenie. To najbardziej prestiżowy wyjazd w historii Teatru Kochanowskiego - cieszy się Tomasz Konina.

Światowy Festiwal Szekspirowski to jedna z imprez olimpiady kulturalnej, jaka towarzyszyć będzie przyszłorocznym Igrzyskom Olimpijskim w Londynie. Organizatorem festiwalu jest Royal Shakespeare Company. W programie festiwalu znajdzie się 37 sztuk najsławniejszego elżbietańskiego dramatopisarza. Każda będzie grana w innym języku i w wykonaniu innego teatru.

Zdaniem dyrektora artystycznego Globe, Dominica Dromgoole\'a - "Szekspir okazuje się jedną z najbardziej afirmujących życie i przełamujących bariery metod, aby ludzie ze sobą rozmawiali".

To on wraz z dyrektorką festiwalu Deborah Shaw wybrali opolskiego "Makbeta" w reżyserii Mai Kleczewskiej, uznając go za najciekawsze polskie przedstawienie szekspirowskie (choć od premiery minęło już ponad 6 lat).

Festiwal rozpocznie się w rocznicę urodzin autora "Hamleta - 23 kwietnia 2012 roku. W ciągu 6 tygodni widzowie będą mogli usłyszeć Szekspira po turecku, arabsku, litewsku, hiszpańsku, a także w bardzo egzotycznych językach. "Króla Lira" teatr z Australii wystawi w języku Aborygenów. Pakistańska gwiazda telewizyjna Nadia Jamil wystąpi w roli Katarzyny w "Poskromieniu złośnicy" - w języku urdu. "Dwóch panów z Werony" zostanie wystawionych w jednym z języków z Zimbabwe, a "Troilus i Kresyda" w języku Maorysów.

W Londynie opolski "Makbet" zostanie pokazany w nowej wersji, przygotowanej pod potrzeby Globe (widownia dookoła otacza scenę). Budowla tego słynnego elżbietańskiego teatru (1599-1642), w którym wystawiane były premiery sztuk Szekspira, została zrekonstruowana w 1997 roku. Mieści 1,5 tysiąca widzów.

Aktorzy z opolskiego teatru spędzą w Londynie 6 dni. Są jednym z nielicznych zespołów, który zaprezentuje się publiczności aż trzykrotnie.

Iwona Kłopocka
Nowa Trybuna Opolska
30 sierpnia 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia