Opolski teatr w Gruzji i Korei

"Odyseja" i "Zmierzch bogów" na międzynarodowych festiwalach

W połowie września podczas odbywającego się w Gruzji Tbilisi International Festival of Theatre opolski teatr dramatyczny wystawi "Zmierzch bogów" w reżyserii Mai Kleczewskiej, który w Opolu wzbudził spore kontrowersje.

- Spektakl faktycznie wykracza poza przyzwyczajenia widzów, ale szefostwo festiwalu widziało go wcześniej, sami zresztą poprosili nas o to, żebyśmy go wystawili, więc nie kupują kota w worku - mówi Tomasz Konina, dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. 

\'\'Zmierzch bogów", ze względy na jego rozmach, zostanie wystawiony poza murami opolskiego teatru po raz pierwszy. - Występuje w nim ponad trzydziestu aktorów, do jego wystawienia potrzebna jest duża scena, więc tym bardziej cieszę się, że uda się go pokazać za granicą - dodaje.

W połowie października natomiast na jednym z największych festiwali azjatyckich - koreańskim Seoul Performing Arts Festival opolscy aktorzy pokażą "Odyseję" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego.

- Dla aktorów obydwa te festiwale to ogromne wyzwanie. Są ciekawi jak przyjmą ich widzowie - mówi Tomasz Konina. - Już sam fakt, że zostaliśmy zaproszeni na międzynarodowe festiwale świadczy o tym, że mamy dobry teatr, który jest rozpoznawalny i to nie tylko w kraju - dodaje.

Koszty wyjazdu aktorów pokryją organizatorzy i Instytut Adama Mickiewicza, który zajmuje się promocją polskiej kultury na świecie.

Mirela Kaczmarek
Nowa Trybuna Opolska
22 sierpnia 2012

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...