Opowieść o czwórce przyjaciół

„Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" Pavla Rankova - reż. Tomasz Gawron - Teatr - Solskiego w Tarnowie i Fundacja ze Stali

13 marca odbędzie się spotkanie z Pavlem Rankovem, autorem powieści „Zdarzyło się pierwszego września" oraz z Tomaszem Grabińskim, tłumaczem – laureatami Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus".

Rozmowa zaplanowana jest bezpośrednio po prezentacji spektaklu, który powstał na podstawie powieści. Początek w niedzielę o godz. 18.00.

„Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" Pavla Rankova to fabularna opowieść o czwórce przyjaciół, żyjących gdzieś w centrum Europy i marzących o zwyczajnym, szczęśliwym życiu. 1 września 1938 roku na basenie w Levicach (dawna Czechosłowacja) spotykają się trzej nastoletni chłopcy: Czech, Żyd oraz Węgier. Pragną zorganizować zawody pływackie, a nagrodą dla zwycięzcy ma być możliwość ubiegania się o względy pięknej Słowaczki Márii.

Nikt z naszych bohaterów nawet nie przypuszcza, że przez kolejnych trzydzieści lat ich losy splotą się w fascynującą historię o miłości, pożądaniu, potrzebie stabilizacji, ale przede wszystkim o sile wzajemnych powiązań, która trwa mimo wojny, komunizmu i natrętnej polityki.

Trailer: https://youtu.be/Oy2d5GpMhf8
Polska prapremiera odbyła się 20 listopada 2021 roku. Koprodukcja Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie z Fundacją ze Stali.

Pavol Rankov jest jednym z najciekawszych współczesnych pisarzy słowackich. Pracuje jako wykładowca na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie. Polscy czytelnicy prócz „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)" znają także jego inne powieści takie jak: „Matki" czy „Legenda o języku".

Tomasz Grabiński tłumaczy z języków czeskiego i słowackiego. W latach 2009-2014 był wicedyrektorem Instytutu Polskiego w Bratysławie oraz II sekretarzem Ambasady RP w Słowacji. Obecnie kieruje Miejską Biblioteką Publiczną w Kamiennej Górze.

Małgorzata Grabara
Materiał Teatru
10 marca 2022
Portrety
Tomasz Gawron

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia