Opowieść o matce i córce

"I więcej nic nie pamiętam" - reż. Adina Blady-Szwajger - Teatr Na Woli

Repertuar na sezon 2009/2010 Teatr Na Woli poszerzył o spektakl mający charakter edukacyjny

Adaptacja wstrząsającego pamiętnika lekarki z warszawskiego getta, Adiny Blady-Szwajger, bliskiej współpracownicy Marka Edelmana, przed którą los stawia nadludzkie zadanie.

Oto, kiedy Niemcy wkraczają do szpitala, w którym pracuje, jedna z dziewczynek pyta: „Czy będzie pani z nami do końca?”. Chce być. Podaje dzieciom śmiertelną dawką morfiny, po której spokojnie zasypiają unikając okrucieństwa SS-manów.
Adinę Blady-Szwajger zagra jej córka, aktorka Alina Świdowska, która historię matki poznała z opublikowanego pamiętnika. Adina Blady-Szwajger nie opowiadała nigdy swojej wojennej przeszłości.

„Przed śmiercią, choć była sprawna intelektualnie, jakby się wycofała, jakby uciekła w siebie, w przeszłość, nie umiała już być tutaj, ja już wiedziałam, że ona coraz więcej czasu jest Tam, po Tamtej stronie, z dziećmi, którym obiecała, że będzie z nimi do końca. Przed śmiercią więcej była z nimi, niż z nami” -  wspomina Alina Świdowska.

Marka Edelman mówi o niej:
„Jako lekarka i jako człowiek przeżyła zagładę getta warszawskiego, przeżyła zagładę jego dzieci. Żyła wspólnym życiem ze swoimi małymi pacjentami i była świadkiem ich śmierci. Inaczej niż wielu innych towarzyszyła umieraniu każdego dziecka osobno i umierała po wielokroć, z każdym z nich. (…) Jest to relacja uczestnika i świadka tragicznych i nieludzkich wydarzeń, napisana z najbardziej ludzkim stosunkiem do śmierci.”

„I więcej nic nie pamiętam” to zarówno opowieść o Adinie Blady-Szwajger, jak i o jej córce, która próbuje zrozumieć, co stało się w tamtych okrutnych dniach.

(-)
Materiały Teatru
1 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia