Opowieść o prawdzie, wolności i marzeniach

"Kaczmarski – 4 pory niepokoju" - reż. Robert Talarczyk - Teatr A. Sewruka w Elblągu

Trzonem kameralnego spektaklu muzycznego Teatru im. A. Sewruka są ponadczasowe piosenki jednego z najważniejszych polskich bardów współczesnej piosenki poetyckiej. Spektakl w maju br. w Elblągu wyreżyserował Robert Talarczyk, a aranżacje muzyczne przygotował Hadrian Filip Tabęcki.

To sceniczna lekcja historii, opowieść o prawdzie, wolności i marzeniach. Wtłoczony w ramy systemu artysta swoim buntem zapala tłum do walki i refleksji. Jednak jak to zazwyczaj w życiu bywa, takich idealistów najczęściej miażdży przetaczające się właśnie koło historii. Ze scenicznej opowieści wyłania się jednak nie tylko tragiczna postać samotnego barda, a raczej jego niepokoje, przemyślenia i gorzkie komentarze do otaczającej go rzeczywistości.

- To opowieść trochę o Kaczmarskim, szczególnie w ostatnich latach jego życia, ale pokazana w sposób niedosłowny, enigmatyczny, trochę symboliczny, melancholijny. To nie będzie zestaw przebojów, choć owszem będą tam piosenki Kaczmarskiego powszechnie znane typu "Obława" czy "Autoportret Witkacego", jednak to będzie historia, która ma jakiś swój początek i koniec: opowieść utkana z kilku części. Będzie to spektakl bardzo mocno aktorski, plastyczny i ruchowy: wspólnie z choreografem tworzymy opowieść, w której ważne jest słowo i muzyka, ale i również ciało, pewne działanie w zespole - mówił w jednym z wywiadów przed premierą reżyser.

W spektaklu wykorzystano aranżacje Hadriana Filipa Tabęckiego w wykonaniu zespołu KAMELEON w składzie: Grzegorz Bożewicz – akordeon, Mariusz Jeka – klarnet, klarnet basowy, saksofony; Grzegorz Lalek – skrzypce, mandolina; Piotr Maślanka – instrumenty perkusyjne; Piotr Malicki – gitary; Maciej Szczyciński – kontrabas, gitara basowa; Hadrian Filip Tabęcki – fortepian, instrumenty klawiszowe, programowanie.

"Kaczmarski - 4 pory niepokoju" reż. Robert Talarczyk, gościnnie w Teatrze Śląskim Teatr im. Sewruka z Elbląga, Scena w Galerii
26 i 27 października 2019 (sobota i niedziela) godz.19.00. Bilety 45 i 60 zł.

Aleksandra Czapla
Materiał Teatru
25 października 2019
Portrety
Robert Talarczyk

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...