Opowieść o relacjach, przyjaźni i miłości
"Disco pigs" - reż. Karolina Maciejaszek - Stowarzyszenie Teatr Rawa w KatowicachW środę, 14 sierpnia, o godzinie 14:00 w budynku Trzeciej Sceny Teatru Śląskiego w Katowicach odbyła się konferencja prasowa dotycząca zbliżającej się premiery sztuki Stowarzyszenia „Teatr Rawa" pt.: „Disco Pigs".
„Disco Pigs" to czwarta produkcja i szósty tytuł w repertuarze Stowarzyszenia „Teatr Rawa". Pierwszą premierę sztuki zaplanowano na 16 sierpnia. Aktorzy zagrają na deskach Sceny w Malarni w ramach tegorocznego Lata w Malarni. Druga premiera odbędzie się 17 sierpnia w Teatrze Gry i Ludzie, a po spektaklu organizatorzy zapraszają na bankiet w rytmach disco. Sztuka oparta jest na tekście Endy Walsha opowiadającym o dwójce młodych ludzi, którzy nie chcą podporządkować się otaczającej ich rzeczywistości i społeczeństwu. Za wszelką cenę pragną uciec przed dorosłością, odpowiedzialnością i zaszufladkowaniem.
W spotkaniu wzięli udział: reżyserka spektaklu Karolina Maciejaszek, scenografka Anna Chadaj, aktorzy: Anna Konieczna, Grzegorz Sowa oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Teatr Rawa" Ewa Kubiak i Dyrektor Artystyczny Hubert Brodnicki.
Uczestnicy konferencji chętnie odpowiedzieli na pytania, przybliżyli tematykę spektaklu oraz zdradzili co kryje się pod tajemniczym tytułem: „Disco Pigs".
„Disco Pigs to dziewczyna i chłopak, którzy tworzą dziwny duet - parę przyjaciół „od zawsze buntujących się wobec miasta, w którym żyją. Wyrazem ich sprzeciwu jest nazywanie swojej miejscowości Świnicą, a siebie samych świniakiem i prosiakiem oraz stworzenie swego rodzaju dwuosobowej, niepodobnej do niczego subkultury, w obrębie której pragną ustalić nowe, jakże inne zasady funkcjonowania rzeczywistości. „Disco Pigs" to również opowieść o relacjach, przyjaźni i miłości" – opowiedziała Karolina Maciejaszek.
Stowarzyszenie „Teatr Rawa" posiada osobowość prawną od 19 września 2011r., jednak jego pierwsze działania miały miejsce pól roku wcześniej, przy produkcji spektaklu „Kryzysy albo historia miłosna". Członkowie Stowarzyszenia to ludzie na co dzień związani z Instytucją Teatru, którzy zapragnęli stworzyć miejsce wolne od wszelkich ograniczeń - „Strefę Wolnej Myśli".
Spektakl powstaje w ramach projektu "Wykluczonych Portret Własny" w koprodukcji Stowarzyszenia "Teatr Rawa" z Instytucją Kultury Katowice-Miasto Ogrodów, oraz dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Województwa Śląskiego.