Opowieść o wewnętrznym konflikcie człowieka

"Faust" - reż. Aneta Adamska - Teatr Przedmieście w Rzeszowie

Spektakl "Faust" na podstawie tekstów m.in. Johanna Wolfganga Goethego i Christophera Marlowe'a to najnowsza propozycja Teatru Przedmieście w Rzeszowie. Przedstawienie będzie można zobaczyć w niedzielę wieczorem w siedzibie teatru.

Scenariusz spektaklu "Faust" oparty został na tekście Goethego o tym samym tytule. Znalazły się w nim też fragmenty dramatu "Tragiczne dzieje doktora Fausta" Christophera Marlowe'a, a także fragmenty dzienniczka siostry Faustyny Kowalskiej.

Jak zauważyła autorka scenariusza i reżyserka przedstawienia Aneta Adamska, jest to opowieść o wewnętrznym konflikcie, jaki toczy się w duszy każdego człowieka.

- Tytułowy Faust pragnie poznać i zrozumieć prawa rządzące światem, pragnie konfrontacji z Bogiem i spotkania z siłami piekła, wreszcie pragnie doświadczyć czystej, romantycznej miłości - przypomniała Adamska.

Dodała, że sztuka, która powstała w oparciu o różne teksty, została również "przefiltrowana przez autorską wizję reżyserki".

- W naszym spektaklu mieszają się elementy ludyczne i misteryjne, a widz staje się świadkiem wewnętrznej przemiany bohaterów - wyjawiła Adamska, która także występuje w przedstawieniu.

"Faust" jest to już kolejna próba Teatru Przedmieście zmierzenia się na scenie z "wielką literaturą".

Teatr prezentował już m.in. autorską interpretację powieści Thomasa Manna "Józef i jego bracia" w wielokrotnie nagradzanym spektaklu "Podróż" (nagroda główna na 38. Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju, nagroda na 43. Tyskich Spotkaniach Teatralnych w 2016 r. oraz wyróżnienie w plebiscycie miesięcznika "Teatr" w kategorii najlepsze przedstawienie offowe w sezonie 2015/2016) oraz spektakl "Dybuk Rzeszowski" na podstawie dramatu "Dybuk" Szymona An-skiego, jednego z najsłynniejszych dramatów w literaturze żydowskiej XX wieku.

Teatr Przedmieście to teatr poszukujący i pierwsza niezależna scena na Podkarpaciu. Powstał w 2001 r. z inicjatywy absolwentki Uniwersytetu Warszawskiego, Anety Adamskiej, reżyser, scenarzystki i aktorki. Teatr tworzy głównie autorskie spektakle, które wystawia w kraju i za granicą. Współpracuje też z wieloma instytucjami i ośrodkami teatralnymi w Polsce i za granicą.

Placówka prowadzi zajęcia edukacyjne i warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na festiwalach teatralnych w Polsce i Europie, m.in. Biesiady Teatralnej w Horyńcu Zdroju (Podkarpacie).

(-)
Materiał Teatru
15 października 2018

Książka tygodnia

Opowieści
Wydawnictwo MG
Fiodor Dostojewski

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...