Opowieść o winie i karze

"Ofiara" - reż. Adam Sajnuk - Teatr WARSawy

„Ofiara” to pełna napięcia, pasjonująca opowieść o winie i karze, która ukazuje, jak zmanipulować i doprowadzić człowieka do szaleństwa. Sztuka jest adaptacją powieści pod tym samym tytułem, której autorem jest Saul Bellow, laureat literackiej Nagrody Nobla.

Bohaterami moralitetu są dwaj mężczyźni, spotykający się przypadkowo po latach – nowojorski Żyd Asa Leventhal (Grzegorz Małecki), ceniony redaktor jednego z czasopism i niestroniący od alkoholu Kirby Allbee (Adam Sajnuk). Ponowne spotkanie mężczyzn rozpoczyna szaleńczą spiralę wzajemnych oskarżeń.

Allbee winą za swoje nieudane życie zaczyna obarczać Leventhala. Każde spotkanie to wybuchowa mieszanka oskarżeń, szantażu i manipulacji. Przebiegły Allbee osacza ofiarę i doprowadza do iście kafkowskiej sytuacji. Przyjmujący wszystko z godnością Leventhal, zaczyna mieć wyrzuty sumienia i poczucie winy. W konsekwencji człowiek, który sam stoczył się na dno, ciągnie za sobą drugiego, zamieniając jego życie w koszmar.

„Ofiara" to znakomita gra aktorska. Na szczególne uznanie zasługuje monolog Asy Leventhala, w rolę którego wcielił się Grzegorz Małecki. Aktor prezentuje całą paletę emocji – od opanowania człowieka sukcesu, poprzez zdziwienie, na złości i obłędzie sponiewieranego mężczyzny kończąc. Towarzyszy mu Adam Sajnuk, który świetnie wywiązał się z podwójnej roli – reżysera i aktora.

Wybitna gra aktorów, wybijająca emocję nad fabułę, tworzy spektakl, który uświadamia, że stereotypy i absurdalne pobudki, w czasach kryzysu, wracają ze zdwojoną mocą w aktualnym świecie.

(-)
Materiał Teatru
17 marca 2015
Teatry
Teatr WARSawy

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia