Oscary 2019: Kto zdobył statuetki?

Po raz 91 Amerykańska Akademia Filmowa przyznała Oscary

Najbardziej prestiżowe nagrody branży filmowej. O trzy statuetki walczy w tym roku "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego. Sprawdź, kto otrzymał nagrody.

Galę rozdania Oscarów oglądamy w tym roku po raz 91. Najbardziej prestiżowe nagrody filmowe przyznawane są przez Amerykańską Akademię Filmową. Pierwsze rozdanie statuetek odbyło się 1929 roku, a ceremonia trwała zaledwie kwadrans. Obecnie gala jest międzynarodowym wydarzeniem, skupiającym przed telewizorami dziesiątki milionów widzów. Otrzymanie statuetki to dla aktorów i reżyserów najwyższe wyróżnienie, bardzo często czyniące z laureatów ikony kina. Nic dziwnego, że zarówno fani kina, jak i sami nominowani traktują wydarzenie bardzo emocjonalnie. Polscy widzowie oczywiście najmocniej kibicują "Zimnej Wojnie" Pawła Pawlikowskiego, samemu reżyserowi oraz Łukaszowi Żalowi nominowanemu za najlepsze zdjęcia.

Statuetki Oscarów 2019 zostały przyznane w 24 kategoriach. Sprawdź, kto w tym roku cieszył się z nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Najlepsza aktorka drugoplanowa: statuetka powędrowała do Reginy King za rolę w filmie "Gdyby ulica Beale umiała mówić".

Najlepszy aktor drugoplanowy: Bezkonkurencyjny okazał się Mahershala Ali za rolę w "Green Book".

Najlepszy długometrażowy film dokumentalny: za najlepszą produkcję uznano "Free Solo", za reżyserię którego odpowiadają Jimmy Chin i Elizabeth Chai Vasarhelyi.

Najlepsza charakteryzacja: W tej kategorii zwycięzcą został film "Vice".

Najlepsze kostiumy: Zwyciężyła Ruth Carter za kostiumy do "Czarnej Pantery".

Najlepsze scenografia: To kolejny sukces "Czarnej Pantery". Statuetkę otrzymała Hannah Beachler. To pierwsza afroamerykanka nagrodzona w tej kategorii.

Najlepsze zdjęcia: Nagrodę odebrał Alfonso Cuaron za zdjęcia do "Romy". Niestety, Łukasz Żal musi poczekać na swoją statuetkę.

Najlepszy scenariusz oryginalny: Statuetka powędrowała do Briana Hayes Currie, Petera Farelly oraz Nicka Vallelongi za scenariusz do "Green Book".

Najlepszy scenariusz adaptowany: W tej kategorii najlepszy okazał się obraz "Czarne Bractwo". Nagrodę odebrał między innymi Spike Lee, który podziękował ludności afroamerykańskiej i zaapelował o wybranie "prawidłowej strony" w kolejnych wyborach prezydenckich.

Najlepszy montaż dźwięku: Zgodnie z przewidywaniami statuetkę otrzymało "Bohemian Rhapsody".

Najlepszy dźwięk: Po raz kolejny triumfowało "Bohemian Rhapsody".

Najlepszy film nieanglojęzyczny: Niestety, "Zimnej wojnie" nie udało się zwyciężyć. Statuetkę otrzymała "Roma" Alfonso Cuarona.

Najlepszy montaż: Statuetkę w tej kategorii otrzymał John Ottman za film "Bohemian Rhapsody".

Najlepszy pełnometrażowy film animowany: Zgodnie z przewidywaniami statuetka powędrowała do "Spiderman: Uniwersum".

Najlepszy krótkometrażowy film animowany: Oscar powędrował do "Bao" w reżyserii Domee Shi.

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: Zwyciężyła "Okresowa rewolucja".

Najlepsze efekty specjalne: W tej kategorii konkurencja była bardzo ostra, ostatecznie zwyciężył "First Man", pokonując między innymi "Avengers: Infinity War".

Najlepszy film krótkometrażowy: W tym roku za najlepszą produkcję uznano "Skin" w reżyserii Guya Nattiva.

Najlepsza muzyka: Oscar ponownie powędrował do "Czarnej Pantery". Była to już trzecia nagroda dla filmu na tegorocznej gali.

Najlepsza piosenka: W kategorii dla najlepszej piosenki nie było niespodzianki. Zwyciężyło "Shallow" z filmu "Narodziny gwiazdy" w wykonaniu Lady Gagi i Bradleya Coopera. Duet podczas gali wykonał nagrodzony utwór na żywo.

Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Nagrodzony Oscarem został Rami Malek za rolę w "Bohemian Rhapsody".

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Za najlepszą uznano kreację Olivii Colman w "Faworycie". Aktorka pokonała między innymi legendarną Glen Close.

Najlepszy reżyser: Niestety, w kategorii najlepszy reżyser nie oglądaliśmy triumfu Pawła Pawlikowskiego. Po raz kolejny statuetkę Oscara odebrał Alfonso Cuaron.

Najlepszy film: W najważniejszej oscarowej kategorii statuetkę otrzymał "Green Book".

(-)
Radio Zet
25 lutego 2019
Wątki
Oskary 2019

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia