Oscary 2019: Kto zdobył statuetki?

Po raz 91 Amerykańska Akademia Filmowa przyznała Oscary

Najbardziej prestiżowe nagrody branży filmowej. O trzy statuetki walczy w tym roku "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego. Sprawdź, kto otrzymał nagrody.

Galę rozdania Oscarów oglądamy w tym roku po raz 91. Najbardziej prestiżowe nagrody filmowe przyznawane są przez Amerykańską Akademię Filmową. Pierwsze rozdanie statuetek odbyło się 1929 roku, a ceremonia trwała zaledwie kwadrans. Obecnie gala jest międzynarodowym wydarzeniem, skupiającym przed telewizorami dziesiątki milionów widzów. Otrzymanie statuetki to dla aktorów i reżyserów najwyższe wyróżnienie, bardzo często czyniące z laureatów ikony kina. Nic dziwnego, że zarówno fani kina, jak i sami nominowani traktują wydarzenie bardzo emocjonalnie. Polscy widzowie oczywiście najmocniej kibicują "Zimnej Wojnie" Pawła Pawlikowskiego, samemu reżyserowi oraz Łukaszowi Żalowi nominowanemu za najlepsze zdjęcia.

Statuetki Oscarów 2019 zostały przyznane w 24 kategoriach. Sprawdź, kto w tym roku cieszył się z nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Najlepsza aktorka drugoplanowa: statuetka powędrowała do Reginy King za rolę w filmie "Gdyby ulica Beale umiała mówić".

Najlepszy aktor drugoplanowy: Bezkonkurencyjny okazał się Mahershala Ali za rolę w "Green Book".

Najlepszy długometrażowy film dokumentalny: za najlepszą produkcję uznano "Free Solo", za reżyserię którego odpowiadają Jimmy Chin i Elizabeth Chai Vasarhelyi.

Najlepsza charakteryzacja: W tej kategorii zwycięzcą został film "Vice".

Najlepsze kostiumy: Zwyciężyła Ruth Carter za kostiumy do "Czarnej Pantery".

Najlepsze scenografia: To kolejny sukces "Czarnej Pantery". Statuetkę otrzymała Hannah Beachler. To pierwsza afroamerykanka nagrodzona w tej kategorii.

Najlepsze zdjęcia: Nagrodę odebrał Alfonso Cuaron za zdjęcia do "Romy". Niestety, Łukasz Żal musi poczekać na swoją statuetkę.

Najlepszy scenariusz oryginalny: Statuetka powędrowała do Briana Hayes Currie, Petera Farelly oraz Nicka Vallelongi za scenariusz do "Green Book".

Najlepszy scenariusz adaptowany: W tej kategorii najlepszy okazał się obraz "Czarne Bractwo". Nagrodę odebrał między innymi Spike Lee, który podziękował ludności afroamerykańskiej i zaapelował o wybranie "prawidłowej strony" w kolejnych wyborach prezydenckich.

Najlepszy montaż dźwięku: Zgodnie z przewidywaniami statuetkę otrzymało "Bohemian Rhapsody".

Najlepszy dźwięk: Po raz kolejny triumfowało "Bohemian Rhapsody".

Najlepszy film nieanglojęzyczny: Niestety, "Zimnej wojnie" nie udało się zwyciężyć. Statuetkę otrzymała "Roma" Alfonso Cuarona.

Najlepszy montaż: Statuetkę w tej kategorii otrzymał John Ottman za film "Bohemian Rhapsody".

Najlepszy pełnometrażowy film animowany: Zgodnie z przewidywaniami statuetka powędrowała do "Spiderman: Uniwersum".

Najlepszy krótkometrażowy film animowany: Oscar powędrował do "Bao" w reżyserii Domee Shi.

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: Zwyciężyła "Okresowa rewolucja".

Najlepsze efekty specjalne: W tej kategorii konkurencja była bardzo ostra, ostatecznie zwyciężył "First Man", pokonując między innymi "Avengers: Infinity War".

Najlepszy film krótkometrażowy: W tym roku za najlepszą produkcję uznano "Skin" w reżyserii Guya Nattiva.

Najlepsza muzyka: Oscar ponownie powędrował do "Czarnej Pantery". Była to już trzecia nagroda dla filmu na tegorocznej gali.

Najlepsza piosenka: W kategorii dla najlepszej piosenki nie było niespodzianki. Zwyciężyło "Shallow" z filmu "Narodziny gwiazdy" w wykonaniu Lady Gagi i Bradleya Coopera. Duet podczas gali wykonał nagrodzony utwór na żywo.

Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Nagrodzony Oscarem został Rami Malek za rolę w "Bohemian Rhapsody".

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Za najlepszą uznano kreację Olivii Colman w "Faworycie". Aktorka pokonała między innymi legendarną Glen Close.

Najlepszy reżyser: Niestety, w kategorii najlepszy reżyser nie oglądaliśmy triumfu Pawła Pawlikowskiego. Po raz kolejny statuetkę Oscara odebrał Alfonso Cuaron.

Najlepszy film: W najważniejszej oscarowej kategorii statuetkę otrzymał "Green Book".

(-)
Radio ZET
25 lutego 2019
Wątki
Oskary 2019

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...