Osiemnaście przedstawień na sześciu scenach

12. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Katowice-Dzieciom

Jutro, 13 października już po raz dwunasty zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Katowice-Dzieciom, organizowany przez Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum".

W czasie pięciu festiwalowych dni najmłodsza publiczność będzie miała okazję obejrzeć osiemnaście przedstawień, granych na pięciu katowickich scenach, a także uczestniczyć w wydarzeniach warsztatowych. Jak zawsze nie zabraknie również atrakcji dla nieco starszych widowni.

Tegoroczna edycja odbywającego się co dwa lata katowickiego Festiwalu będzie miała szczególny charakter, bowiem zbiegła się ona w czasie z obchodzonym w tym roku jubileuszem 70-lecia istnienia Śląskiego Teatru Lalki i Aktora "Ateneum". Dlatego też, w ramach 12. edycji imprezy będzie można obejrzeć najnowsze repertuarowe propozycje katowickiej sceny, przedstawiane poza konkursem, a także "Performens Jubileuszowy" prezentowany w trzech miejscach: na podwórku "Ateneum", katowickim Rynku oraz pl. Szewczyka.

Wśród osiemnastu przedstawień, jakie zaprezentowane zostaną w Katowicach, dziewięć z nich weźmie udział w konkursie: będą to trzy propozycje z Polski oraz sześć spektakli zagranicznych. Inscenizacje powalczą o Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice za najlepszy spektakl i najlepsze aktorskie role, Dyplom Honorowy POLUNIMA i Nagrodę Śląskiego Oddziału ZASP za animację. O przyznaniu wyróżnień w postaci nagród pieniężnych oraz statuetek projektu prof. Zygmunta Brachmańskiego, zadecyduje międzynarodowe jury pod przewodnictwem Marka Waszkiela. Nowością w czasie tegorocznej edycji będzie jury dziecięce, które nagrodzi najlepszy spektakl.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Katowice-Dzieciom to nie tylko przedstawienia, ale i także szereg imprez towarzyszących. Wśród nich nie zabraknie warsztatów organizowanych w domach kultury zlokalizowanych na terenie Katowic, prowadzonych przez zagranicznych artystów lalkarzy, czy czytania i promocji "Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży". Jedną z atrakcji będzie również ciekawie zapowiadająca się jubileuszowa wystawa fotografii z "Operetki" Witolda Gombrowicza, autorstwa Przemysława Wiśniewskiego, w którą zaangażowano cały aktorski zespół katowickiego Teatru.

Spektakle prezentowane będą na dwóch scenach, którymi dysponuje Teatr Ateneum, a także w Kinoteatrze Rialto, Pałacu Młodzieży i Galerii Katowickiej-Wyższy Poziom. Patronat Honorowy nad Festiwalem objął prezydent Miasta Katowice, a także Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA. Impreza potrwa do soboty, 17 października. Wówczas też poznamy laureatów.

Agnieszka Kiełbowicz
Dziennik Teatralny Katowice
12 października 2015

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...