Oskarżenie ws. wypadku w teatrze

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Reżyser oraz kierownik techniczny są oskarżeni ws. wypadku w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W październiku 2010 r. na 24-letnią aktorkę spadł element scenografii - ważąca około 50 kg kula.

Czyny oskarżonych zakwalifikowano jako nieumyślne. Kierownik techniczny jest oskarżony o niedopełnienie obowiązków - poinformował w czwartek PAP zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wlkp. Janusz Walczak.

Według śledczych kierownik, który odpowiada za bezpieczeństwo i higienę pracy, dopuścił do wykonania rekwizytu ze styropianu i puszek bez projektu. Zgodził się też na zawieszenie go nad sceną. Jego czyn zakwalifikowano jako naruszenie przepisów bhp i narażenie pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Reżyserowi spektaklu zarzucono brak wymaganej ostrożności podczas próby. Polecił on wprawienie kuli w ruch obrotowy; w rezultacie zerwała się ona z pasów i spadła na aktorkę z wysokości 5 metrów - wyjaśnił prokurator.

Kobieta doznała uszkodzenia kręgosłupa. - Spowodowało to u niej ciężki uszczerbek na zdrowiu - powiedział Walczak.

- To był niefortunny zbieg okoliczności oraz pewnego rodzaju bezmyślność - komentował zdarzenie dyrektor teatru, Igor Michalski.

Oskarżonym grozi kara do trzech lat więzienia.

(-)
PAP
13 stycznia 2012

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia