Ostatecznie i tak nie uda nam się być kimś innym

"Kopciuszek" - reż. Anna Majer - Opera Śląska w Bytomiu

24 maja Opera Śląska zaprasza na premierę baletu Siergieja Prokofiewa "Kopciuszek", w reżyserii i choreografii Anny Majer.

Balet Siergieja Prokofiewa "Kopciuszek" to niezwykła i piękna historia o ludzkim życiu, marzeniach, miłości i szczęściu, opowiedziana poprzez muzykę i taniec. Historia, którą wszyscy doskonale znamy dzięki opracowaniom literackim i niezliczonym filmowym ekranizacjom, i która nieustannie porusza odbiorców na całym świecie. Opowieść o Kopciuszku znana była już w starożytności. Pierwsza zapisana wersja pojawiła się w Chinach ok. roku 860 n.e. w zbiorze opowiadań Duan Chengshi. Niemniej najsłynniejsze opracowania literackie zawdzięczamy Charlesowi Perraultowi z XVII-wiecznego zbioru "Bajki Babci Gąski" i XIX-wiecznej wersji Braci Grimm.

"Kopciuszek" to obfitująca w symbole bajka archetypiczna, czyli taka, której udaje się dotknąć prawdy o człowieku i jego relacjach z innymi. Przymierzanie, czy raczej wchodzenie na siłę w nieswój bucik uczy, że ostatecznie i tak nie uda nam się być kimś innym. Lecz "Kopciuszek" to przede wszystkim bajka o spełnianiu marzeń, romantyczna historia o biednej dziewczynie, którą pokochał książę, dlatego znana jest wszędzie i od zawsze.

Balet Siergieja Prokofiewa od niemal 70. lat należy do stałego repertuaru większości teatrów operowych świata. Prapremiera tytułu odbyła się w Teatrze Wielkim w Moskwie w 1945 r., a pierwszym polskim teatrem operowym, w którym "Kopciuszek" został wystawiony, była właśnie Opera Śląska. Polska prapremiera baletu Prokofiewa miała miejsce w 1953 roku i powstała w opracowaniu muzycznym Edwina Kowalskiego, w inscenizacji i z choreografią Mikołaja Kopińskiego oraz ze scenografią Stefana Janasika. Po raz drugi tytuł ten pojawił się w repertuarze Opery Śląskiej w roku 1989 pod kierownictwem muzycznym Andrzeja Affeltowicza, z choreografią Lilianny Potyki i oprawie plastycznej Liliany Jankowskiej oraz Anny Zaporskiej.

Tym razem "Kopciuszek" powraca do Bytomia po ponad 20. latach nieobecności na śląskiej scenie operowej, w całkowicie nowej odsłonie - oryginalnej oprawie scenograficznej, intrygujących kostiumach, znakomitych układach choreograficznych łączących taniec klasyczny ze współczesnym, i niezmiennie urokliwej, współtworzącej baśniowy klimat, muzyce Siergieja Prokofiewa. Nowa, opowiedziana językiem tańca historia "Kopciuszka", dziać będzie się w czasach nam współczesnych, a jej tytułowa bohaterka okaże się zwykłą dziewczyną, która, jak w każdej bajce - i takiej, której fabuła toczy się w dawnych czasach "za siedmioma górami i siedmioma lasami", i takiej z wielkiego miasta XXI wieku - mieć będzie niezwykłe marzenia i ponadczasową tęsknotę za romantyczną miłością.

Gorąco polecamy wszystkim miłośnikom tańca!

Powtórzenie spektaklu: 26. 05. 2014 r. godz. 18.00 - scena Teatru Śląskiego w Katowicach; 30. 05. 2014 r. godz. 11.00, 31. 05. 2014 r. godz. 17.00 - scena Opery Śląskiej w Bytomiu

Ceny biletów: 50 zł - 80 zł (premiera); 40 zł - 60 zł (26. 05. br.); 25 zł (30. 05. br.); 25 zł - 35 zł (31. 05. br.)

Informacje i rezerwacje miejsc: Kasa biletowa Opery Śląskiej - tel. 32/39 66 815; 39 66 877; Kasa biletowa Teatru Śląskiego - tel. 32/ 259 93 60.

(-)
Materiał Opery
16 maja 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia