Ostatni charytatywny Koncert Wiedeński

Koncerty Wiedeńskie dla Małych Serc - Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Piąty i prawdopodobnie ostatni charytatywny Koncert Wiedeński dla Małych Serc odbędzie się w niedzielę w Teatrze im. Słowackiego. Austriacka orkiestra Camerata Salzburg zagra z myślą o pacjentach Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Prokocimiu.

Melomani posłuchają utworów Mozarta - m.in. uwerturę do opery "Wesele Figara" oraz arie z oper "Czarodziejski flet" i "Zaide". Nie zabraknie kompozycji walców i polek Johanna Straussa, a także arii z operetki "Baron Cygański". Zabrzmią również melodie autorstwa Jacquesa Offenbacha, Karla Zellera, Frenza Lehara, Josepha Lannera.

Oprócz istniejącej od 1952 r. orkiestry wystąpią sopranistka związana z niemiecką operą - Nikola Hillebrand i polski tenor młodego pokolenia - Łukasz Gaj.

Podczas wieczoru podsumowane zostaną dotychczasowe osiągnięcia Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie -Prokocimiu.

Koncerty Wiedeńskie dla Małych Serc odbywają się co roku, od pięciu lat. Jak poinformował na środowej konferencji prasowej kierownik kliniki prof. Janusz Skalski, niedzielny występ będzie prawdopodobnie ostatnim z cyklu koncertów wiedeńskich. "Osiągnęliśmy już to, co zamierzaliśmy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów" - powiedział profesor.

Celem koncertów było zebranie środków na zwiększenie liczby miejsc dla małych pacjentów, zakup nowego sprzętu i remonty szpitalnych sal. Dzięki koncertom i mniejszym akcjom charytatywnym kliniki udało się zebrać ok. 500 tys. zł. Olbrzymią ofiarnością - dotacjami liczącymi w sumie kilka milionów złotych - wykazali się sponsorzy i organizacje charytatywne.

Zdaniem kierownika placówki wsparcie ze strony prywatnych firm i fundacji dobroczynnych jest bardzo ważne w leczeniu chorych. Pieniądze państwowe - mówił prof. Skalski - wystarczają jedynie na finansowanie procedur medycznych, ale nie na zakup nowego sprzętu. "Korzystanie z pomocy organizacji charytatywnych nie jest specyfiką polskiego kraju - biednego w gruncie rzeczy. Korzystania z takiej pomocy uczymy od Zachodu, gdzie fundacje wspierają medycynę" - powiedział kierownik

Organizatorami koncertu są Fundacja Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis i Teatr im. J. Słowackiego.

(-)
(PAP)
9 stycznia 2014

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...