Ostatni raz w tym roku

"Do władzy wielkiej i sprawiedliwej" - Teatr Ósmego Dnia

Wykorzystano fragmenty książki Barbary Engelking pt. „Szanowny Panie Gistapo”, materiały udostępnione przez Archiwum Izby Skarbowej w Poznaniu oraz fragmenty artykułów publikowanych w prasie codziennej.

„Do Władzy Wielkiej i Sprawiedliwej" to eksperyment teatralny w drodze od czytania do spektaklu. Inspiracją do powstania scenariusza stały się informacje prasowe o rosnącej liczbie anonimów,
a także lektura książki Barbary Engelking, która odnalazła donosy pisane przez Polaków do Gestapo
i usiłowała prześwietlić skłonność społeczeństwa do delatorstwa.

Wykorzystaliśmy zatem donosy z okresu wojny oraz współczesne anonimy nadsyłane do Urzędu Skarbowego. Za ich pomocą chcemy pokazać, jak w obu wypadkach, mimo upływu lat i radykalnie odmiennych okoliczności, źródłem jest przerażająca właściwość natury ludzkiej – zawiść, a skłonność ludzi do dobrowolnego angażowania się jako agent czy szpicel, do darmowej pracy donosiciela jest ponadczasowa.

Teksty, które wykorzystujemy niejednokrotnie wydają się zabawne, ale my opowiadamy też o tym, jak pozornie błaha i niegodna notatka może skutkować straszliwym ludzkim dramatem. (Teatr Ósmego Dnia).

 13.11.2013, g.19.00

Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44

Bilety: 25 zł – normalny, 20 zł – ulgowy, 15 zł – grupowy (powyżej 10 osób, opiekunowie/koordynatorzy grupy – wstęp wolny).

Rezerwacja biletów pod nr tel. 061 855 20 86 lub teatr@osmego.art.pl

(-)
Materiał Teatru
8 listopada 2013

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia