Ostatnia premiera sezonu

„Srebrny glob" - aut. Jerzy Żuławski - reż. Michał Buszewicz - Teatr Polski w Bydgoszczy

W maju Teatr Polski w Bydgoszczy przygotował premierę – „Srebrny glob" w reżyserii Michała Buszewicza. Tekst sceniczny oparty został na motywach powieści science-fiction Jerzego Żuławskiego "Na srebrnym globie. Rękopis z księżyca".

Jeszcze przed przerwą wakacyjną zaprosimy na premierę spektaklu „Srebrny glob", napisanego i wyreżyserowanego przez Michała Buszewicza. To metafizyczna opowieść o podróży zarówno na księżyc, jak i w głąb siebie.

Michał Buszewicz o spektaklu:
„Na srebrnym globie" - młodopolskie science fiction Jerzego Żuławskiego jest dla nas pretekstem dla przetestowania możliwości zaczynania od nowa z czystą kartą. Czy wyprawa na księżyc pozwoli na uniknięcie tego co dręczy nas na ziemi? Czy można zostawić za sobą wszystkie ziemskie błędy i na "srebrnym globie" nie popełnić ich ponownie?

Premiera spektaklu „Srebrnego globu" w reżyserii Michała Buszewicza odbędzie się 27 maja (piątek) o godz. 19.00 w pawilonie przy ul. Gdańskiej 47a. Kolejne pokazy „Srebrnego globu" 28 maja (sobota) o godz. 19.00 oraz 29 maja (niedziela) o godz. 19.00.

Spektakl powróci także przed przerwą wakacyjną - 24, 25 oraz 26 czerwca, również o godz. 19.00.

Bilety na spektakle są dostępne na stronie www.teatrpolski.pl w zakładce „KUP BILET ONLINE" . Bilety można także zakupić w kasie biletowej Teatru (wejście główne od ul. 20 stycznia 1920 r.) w godzinach jej otwarcia, tj. od środy do piątku od 14.00 do 18.00.

Premiera: 27 maja 2022 r. o godz. 19.00 w pawilonie przy ul. Gdańskiej 47a, kolejne pokazy: 28 maja o godz. 19.00, 29 maja o godz.19.00

Jerzy Żuławski w swojej młodopolskiej fantazji z 1902 roku opowiada o wyprawie pięciu śmiałków, umieszczonych w pocisku-kapsule kosmicznej, na księżyc.

Sztuka powstała na motywach powieści Jerzego Żuławskiego "Na srebrnym globie: rękopis z Księżyca".
Spodziewają się oni dotrzeć na niewidoczną stronę księżyca i stworzyć tam świat lepszy niż ziemski. Jednakże odcięci od łączności z ojczystą planetą i pozostawieni sami sobie dają początek plemieniu księżycowemu dalekiemu od ich marzeń.
Spektakl „Srebrny glob" przymierza się do wielkich narracji o zdobywcach, zwycięzcach i zbawicielach. Opowiada o próbach odcięcia się od ziemskich błędów i mimowolnym ich powtarzaniu. Przeciwstawia im narrację o chęciach, próbach i nieporadnościach, które swoje słabości próbują maskować wielkimi gestami.

Adrianna Szymczak
Teatr Polski w Bydgoszczy
27 maja 2022

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia