Ostatnie dni Festiwalu Moniuszko Inspiration!

Aleksandra Kurzak i Międzynarodowa Gala Operowa - ostatnie dni Festiwalu Moniuszko Inspiration! w Operze na Zamku

W sobotę 9 listopada o 19.00 w ramach Festiwalu Moniuszko Inspiration! odbędzie się koncert Aleksandry Kurzak i Marka Ruszczyńskiego (fortepian). Zainteresowanym wyślę zdjęcia (uprzejmie proszę o kontakt).
W niedzielę 10 listopada – finał: Międzynarodowa Gala Operowa, na którą serdecznie zapraszam fotoreporterów i operatorów kamer. Początek o 18.00.

1. RECITAL

Nadzwyczajny recital, podczas którego światowej sławy śpiewaczka operowa Aleksandra Kurzak z towarzyszeniem pianisty Marka Ruszczyńskiego zaprezentuje m.in. kompozycje Stanisława Moniuszki i przeniesie nas w świat pieśni "ojca polskiej opery narodowej", autora "Śpiewników domowych", zbioru, który nie tylko swoją obszernością, ale i kunsztem stawia Moniuszkę w gronie najwybitniejszych twórców europejskiej liryki romantycznej.

Aleksandra Kurzak w wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach i fortepianie. Ukończyła wydział wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Laureatka konkursów wokalnych w Warszawie, Helsinkach, Barcelonie i Kantonie. Jeszcze podczas studiów w 1999 roku zadebiutowała jako Zuzanna w Weselu Figara na scenie Opery Wrocławskiej.

Marek Ruszczyński ukończył studia na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Już jako dziecko wygrywał liczne nagrody krajowe, a w wieku 17 lat otrzymał 3 nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Fortepianowym w Andorze. W wieku lat 19 za swoje osiągnięcia otrzymal nagrodę od Ministerstwa Kultury i Edukacji, a po ukończeniu studiów jako najlepszy z absolwentów północnej Polski od Gdansk and Brussels Rotary Club.

http://www.opera.szczecin.pl/images/repertuar/2019_20/Kurzak/zdjecie_m.jpg
http://www.opera.szczecin.pl/images/repertuar/2019_20/Kurzak/ruszczynski.jpg

Program koncertu

Stanisław Moniuszko (1819-1872) - Pieśni: Polna różyczka, Prząśniczka
Robert Schumann (1810-1856) - Cykl pieśni Frauenliebe und Leben

___

Stanisław Moniuszko (1819-1872) - „Ha! Dzieciątko nam umiera" z opery „Halka"
Antonín Dvořák (1841-1904) - „Měsíčku na nebi hlubokém" z opery Rusałka
„Aria z kurantem" z opery „Straszny dwór", wersja na fortepian
Francesco Cilea (1866-1950) - „Io son l'umile ancella" z opery „Adriana Lecouvreur"
Giacomo Puccini (1858-1924) - „O mio babbino caro" z opery „Gianni Schicchi"
Fryderyk Chopin (1810-1849) - „Nokturn Es-dur" op. 55 nr 2
Giuseppe Verdi (1813-1901) - „Mercè, dilette amiche" z opery „Nieszpory sycylijskie"

Miejsce: Sala Główna, czas trwania: ok. 1 godz. 25 min ( w tym jedna przerwa)

Ceny biletów: 50-150 zł

2. MIĘDZYNARODOWA GALA OPEROWA

Gala operowa z udziałem międzynarodowych i polskich śpiewaków, którzy razem z Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie pod batutą dyrektora artystycznego Jerzego Wołosiuka, zaproszą Państwa w muzyczną podróż po Europie Stanisława Moniuszki. Artyści zaprezentują zarówno utwory największego polskiego kompozytora operowego, jak i twórców działających w jego czasach, m.in. Meyerbeera, Rossiniego, Smetany i Glinki. Wśród solistów znajdą się laureaci nagrody Opery na Zamku przyznanej podczas 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie – mezzosopran z Rosji/Izraela Zlata Khershberg oraz brazylijski tenor Matheus Pompeu.

Joanna Tylkowska-Drożdż – sopran

Absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Warszawskiego. W 2004 r. debiutowała rolą Paminy w Czarodziejskim flecie w szczecińskiej Operze na Zamku. Jako solistka stworzyła tu wiele kreacji scenicznych, np.: partia Violetty (Traviata), Tatiany (Eugeniusz Oniegin), Rozalindy (Zemsta nietoperza), Lisy (Kraina uśmiechu), Marceliny (Fidelio). Artystka ma w repertuarze trzydzieści pierwszoplanowych ról operowych i operetkowych. W kręgu jej zainteresowań jest też muzyka oratoryjno-kantatowa i kameralna. Laureatka Bursztynowego Pierścienia.

Zlata Khershberg – mezzosopran

Urodziła się w 1990 roku. Jest uczestniczką Meitar Studio dla młodych artystów w Nowej Operze Izraela; na scenie tego teatru wykonuje m.in. partię Bronki w Pasażerce Weinberga. Wystąpi także m.in. w ramach Festiwalu Operowego w Heidenheim, gdzie zaśpiewa Hrabinę w Damie pikowej i Marcelinę w Weselu Figara. Jest laureatką 3. nagrody Konkursu Neue Stimmen (2017), 1. nagrody Programu Letniego IVAI w Izraelu oraz letniej Akademii Mozarteum w ramach Salzburger Festspiele. Otrzymała także Bucholz Prize Fundacji IVAI. Była stypendystką Buchman-Heyman Foundation i otrzymała stypendium Cohena na Uniwersytecie w Tel Awiwie.

Matheus Pompeu – tenor

Urodził się w 1987 roku. Ostatnio wystąpił w partii Jontka podczas nagrania Halki z Europa Galante pod dyrekcją Fabio Biondiego, wydanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina; partię tę wykonywał również z tym zespołem podczas Festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie (2018) oraz na inauguracji Roku Moniuszki w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (styczeń 2019). Śpiewał także m.in. w Petite Messe Solennelle Rossiniego w Walencji, na Festiwalu Musikfest w Bremie, jak również podczas Gali Sylwestrowej w Operze Narodowej w Warszawie. Jest zwycięzcą tegorocznego Konkursu im. Adama Didura w Bytomiu.

Luis Quiros – baryton

Urodził się w 1994 roku. Jest studentem Uniwersytetu Kostaryki. Występował m.in. jako Schaunard w Cyganerii (produkcja, Opery narodowej Kostaryki), Antonio w Weselu Figara, Masetto w Don Giovannim i Ben w operze Telefon Menottiego, jak również w Carminach burana Orffa. Jest zwycięzcą II Central American Singing Contest w San José na Kostaryce (2018) oraz Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Ciudad Trujillo" w Peru (2018).

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Materiał Opery na Zamku
9 listopada 2019

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...