Ostatnie dni w pasażu

"Rowerzyści" - Teatr im. S. Jaracza w Łodzi, Teatr Współczesny w Szczecinie

Czerwiec jest dla sceny w pasażu Wiecha miesiącem pożegnalnym. Poza spektaklami repertuarowymi w najbliższym tygodniu proponuje gościnny pokaz "Rowerzystów" w reżyserii Anny Augustynowicz oraz panel dyskusyjny "Teatr Mały Marszyckiego i Konica".

„Rowerzyści”, przedstawienie, które swoją premierę miało w marcu tego roku, to pierwsza koprodukcja Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi i Teatru Współczesnego ze Szczecina. Z aktorami obu scen Anna Augustynowicz podjęła pracę nad tekstem młodego austriackiego dramatopisarza Volkera Schmidta, który za „Rowerzystów” w 2007 roku dostał nagrody główną i publiczności na festiwalu w Heidelbergu. 

W dramacie Schmidta, diagnozującym kryzys współczesnej rodziny, Augustynowicz dostrzegła jeden ze stale przewijających się w jej twórczości tematów gier międzyludzkich. W chłodny, beznamiętny sposób prezentuje równie chłodne i wyrachowane związki sześciorga tytułowych rowerzystów. Anna (za tę rolę Beatę Zygarlicką nagrodzono na Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu) wchodzi w eksperyment z młodym, ale nadmiernie dojrzałym Tomkiem. 

Jej mąż Manfred (Przemysław Kozłowski) romansuje z Franciszką (Joanna Matuszak), która zostawi go jednak wkrótce dla jego najbliższego przyjaciela Alberta (Arkadiusz Buszko). Treść sztuki przypomina nieco telewizyjną operę mydlaną, ale w interpretacji Anny Augustynowicz staje się analizą świata, w którym zaspokojenie wszystkich potrzeb materialnych przynosi emocjonalną pustkę.

Panel dyskusyjny „Teatr Mały Marszyckiego i Konica” będzie okazją do przypomnienia postaci dwóch dyrektorów tego teatru, dzięki którym stał się on jedną z najważniejszych scen impresaryjnych w kraju. W latach 1991 – 2001 Mieczysław Marszycki z Pawłem Konicem jako doradcą artystycznym stworzyli w Małym swoisty dom sztuki, w którym dochodziło do konfrontacji różnych dziedzin twórczości. 

Dzięki ich działalności na tej scenie pojawiały się najgłośniejsze spektakle teatralne, lalkowe, taneczne i baletowe z kraju i ze świata, koncerty grały zarówno początkujące, jak i uznane zespoły muzyczne. Za te wybitne osiągnięcia w działalności artystycznej Teatr Mały uhonorowany został w roku 2001 Nagrodą Burmistrza Gminy Warszawa-Centrum.

Agnieszka Rataj
Zycie Warszawy
12 czerwca 2009

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia

Encyklopedia Teatru Po...
Janusz Legoń