Ostatnie spektakle w Operze Śląskiej

68. sezon artystyczny Opery Śląskiej dobiega końca

68. sezon artystyczny Opery Śląskiej dobiega końca. Zanim jednak przyjdzie się nam pożegnać się przed wakacyjną przerwą, serdecznie zapraszamy na ostatnie w tym sezonie przedstawienia na bytomskiej scenie.

14 czerwca /w piątek/ o godz. 18.00 Giuseppe Verdi - TRAVIATA - opera w 4 aktach

15 czerwca/ w sobotę/ o godz. 18.00 Johann Strauss - BARON CYGAŃSKI - operetka w 3 aktach

16 czerwca /w niedzielę/ o godz. 18.00 Giacomo Puccini - TOSCA [na zdjęciu] - opera w 3 aktach oraz wręczenie Statuetek - Nagród Opery Śląskiej

14 czerwca /w piątek/ o godz. 18.00 na bytomskiej scenie zaprezentowany zostanie spektakl w reżyserii Wiesława Ochmana -"Traviata". Dzieło Giuseppe Verdiego jest jedną z najpiękniejszych historii w dziejach opery. Tragiczna opowieść o Violetcie, paryskiej kurtyzanie, która pragnie porzucić dotychczasowe, pozornie wesołe i beztroskie życie. Pokochawszy młodego arystokratę opuszcza Paryż. Okazuje się, że zerwanie z przeszłością nie może nastąpić tak łatwo. "Traviata" to jedno z arcydzieł, na którym opiera się sława Verdiego. Inwencja melodyczna, muzyczna dramaturgia oraz mistrzostwo scenicznego efektu, to podstawowe cechy tej opery. Wspaniałe arie z tak lubianym toastem na cześć miłości "Libiamo" - znane są nie tylko melomanom. Podczas najbliższego spektaklu w Operze Śląskiej gościnnie wystąpią: w partii Alfreda Andrzej Lampert, w partii Germonta - Andrzej Szkurhan.

/ceny biletów: 30 zł - 50 zł/

W sobotę 15 czerwca o godz. 18.00 serdecznie zapraszamy na niezwykłej urody operetkę Johanna Straussa "BARON CYGAŃSKI". Spektakl, który miał swą premierę 15 grudnia ubiegłego roku. powstał w realizacji: kierownictwo muzyczne - Krzysztof Dziewięcki, reżyseria i choreografia - Henryk Konwiński, dekoracje - Ireneusz Domagała, kostiumy - Małgorzata Słoniowska. W przedstawieniu pod batutą Krzysztofa Dziewięckiego w partiach głównych wystąpią: Aleksandra Stokłosa - Saffi, Tomasz Urbaniak - Barinkay, Kamil Zdebel - Ottokar, Swietłana Kaliniczenko - Arsena, Bogdan Kurowski - Kalman Żupan, Homonay - Włodzimierz Skalski, Carnero - Feliks Widera, Czipra - Magdalena Spytek.

"Baron cygański" jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych dzieł Johanna Straussa, w którym cygański żywioł przeplata się z wiedeńską elegancją, a wielkie sceny zbiorowe - z nastrojowymi ariami i duetami. To klasyczna operetka w pięknych kostiumach, barwnej scenografii ziemi węgierskiej i Wiednia, urzekająca muzyką, popisami wokalnymi i wspaniałymi scenami baletowymi.

/ceny biletów: 40 zł - 60 zł/

Uroczyste zakończenie 68. sezonu artystycznego odbędzie się w niedzielę 16 czerwca o godz. 18.00. Na bytomskiej scenie zaprezentowana zostanie opera Giacoma Pucciniego - "Tosca". Operowa historia miłości śpiewaczki Tosci i malarza Cavaradossiego uznawana jest za jedno ze sztandarowych dzieł werystycznych. Do najbardziej znanych fragmentów opery należą: aria Maria z I aktu "Recondita armonia", aria Tosci z II aktu "Vissi d'arte" oraz aria Cavaradossiego z III aktu - "E lucevan le stelle". Spektakl miał swą premierę w Bytomiu w październiku 2012, w realizacji Tadeusza Serafina - kierownictwo muzyczne, Tadeusza Bradeckiego - reżyseria i Jagny Janickiej - scenografia. W przedstawieniu w partii tytułowej wystąpi - gościnnie - Katarina Vovkova, jako Cavaradossi - Maciej Komandera, jako Baron Scarpia - Aleksander Teliga.

Na zakończenie spektaklu po raz czwarty zostaną wręczone Statuetki - Nagrody Opery Śląskiej. W tym roku Statuetki powędrują do laureatów w 4 kategoriach: Przyjaciel Teatru, Pracownik Roku, Meloman Roku oraz Nagroda Specjalna. Statuetka jest nagrodą prestiżową, wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania. Może być przyznana indywidualnie lub zespołowo, zarówno osobom fizycznym, prawnym, jak i firmom oraz wszelkiego rodzaju instytucjom czy podmiotom o zasięgu ogólnopolskim. Laureat Nagrody Opery Śląskiej wraz ze statuetką otrzyma certyfikat. Nagroda jest przyznawana m.in. za: wyróżniającą działalność na rzecz Opery Śląskiej, otwarcie na teatr, szczególną współpracę organizacyjną i artystyczną z Operą, długotrwałe uczestnictwo w wydarzeniach i imprezach bieżących teatru, wspieranie wydarzeń kulturalnych, a także wszelkich inicjatyw z nimi związanych, zaangażowanie w upowszechnianie oferty oraz za konkretne osiągnięcia na rzecz rozwoju teatru i jego pracowników, sukcesy artystyczne oraz wybitne dokonania na polu zawodowym. Przypomnijmy nazwiska dotychczasowych laureatów: Ludmiła Jama-Voigt, Marek Mierzwiak, Wiesław Ochman, Elżbieta Sochacka, Bogusław Kubat, Michael Kmoch i Gmina Bytom (Statuetka 2010); Ewa Blaut, Jacek Chodorowski, Adam Czopek, Krystyna Karpiuk, Janusz Stelmaszyński, Stanisława Bereźnicka, Waldemar Szybiak i Aleksander Sieroń (Statuetka 2011); Lambertz Polonia S. A., Radio PLUS Śląsk, Janusz Turek, Edward Wentrys, Jadwiga Bacik, Leszek Matuszewski, Piotr Uszok (Statuetka 2012). Nazwiska tegorocznych laureatów poznamy tuż po zakończeniu przedstawienia.

/ceny biletów: 40 zł - 60 zł/

(-)
Materiał Opery
11 czerwca 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia