Ostatnie spotkanie w tym roku

Poczytaj mi sztukę w Teatrze Andersena w Lublinie

W najbliższy czwartek, 18 grudnia 2014, o godz. 17.00 zapraszam na ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu POCZYTAJ MI SZTUKĘ. Spotykamy się w Teatrze Andersena. Zapraszam wszystkich, którzy pracują z dzieciakami, bawią się w teatr i sami próbują go tworzyć, którzy szukają nowych, mądrych tekstów do pracy na scenie, ale też piszą swoje własne, autorskie. Cykl skierowany jest do studentów, pedagogów, nauczycieli, bibliotekarzy, instruktorów teatralnych i.... Słowem wszystkich, dla których słowo na scenie jest cenne i nie jest im wszystko jedno jak zostanie wypowiedziane i przetworzone.

Tym razem zmierzymy się z tekstem Magdy Fertacz "Białe Baloniki".

"Białe Baloniki" to opowieść o samotności dziecka, które próbuje rozwiązać swoje problemy uciekając w świat fantazji. Główny bohater sztuki, "Piotruś", wyrusza w daleką wędrówkę, by znaleźć swego tatę. Jego rodzice, jak wszyscy popełniali błędy, przysparzali problemów i nie byli perfekcyjni, aż w końcu rozstali się. I wtedy świat chłopca stanął do góry nogami. Piotruś trafia do zmyślonego świata, który wydaje się wolny od problemów, dorosłych i jest lekarstwem na wszystkie troski. Nad słodkim porządkiem czuwa Mamma i Balonikarz. Jednak sielankowa kraina ma swoje drugie oblicze, które okazuje się także nie idealne. Sztuka dotyka tematów samotności, tęsknoty i rozstania. To również tekst o podróży i dojrzewaniu, naszych niedoskonałościach ale też sile odwagi i wytrwałości. Dowcip, baśniowość i odrobina grozy tworzą w nim mieszankę, która jest w stanie zaczarować i dużych i małych.
Dla widzów od lat 6.

Spotkania z cyklu "Poczytaj mi sztukę" mają na celu zapoznanie Państwa z nowymi tekstami sztuk dla dzieci i młodzieży oraz ich twórcami. Wiemy jak trudno dotrzeć do nowych tekstów. Dlatego to dobra okazja, aby dowiedzieć się jakie nowe zjawiska, tematy, osoby pojawiają się w kręgu dramaturgii dla młodego widza. Sprawdzimy również jak szukać pomysłów i inspiracji do własnych działań na scenie. Po czytaniu odbędzie się spotkanie z autorką tekstu, panią Grażyną Lutosławską, która opowie co Anioły robią za lodówką, co jeszcze chciałaby odkryć w teatrze dla dzieci i co sprawia najwięcej kłopotu w budowaniu języka literackiego dla młodego odbiorcy.

18 grudnia 2014 (czwartek) godz. 17.00 (scena górna)
wstęp: 1 zł

Reżyseria: Daniel Arbaczewski
Oprawa muzyczna: Człowiek z Maszyną (Benek Byrski)
Występują: Gabriela Jaskuła, Małgorzata Adamczyk, Monika Rożek (gościnnie), Kacper Kubiec, Mateusz Kaliński

O PROJEKCIE:
POCZYTAJ MI SZTUKĘ cykl spotkań z nową polską dramaturgią skierowaną do dzieci i młodzieży. W trakcie każdego wydarzenia aktorzy Teatru Andersena oraz zaproszeni goście odczytają tekst kolejnej sztuki. W spotkaniach biorą udział autorzy sztuk, którzy w formie warsztatu z widzami przybliżą nam trudności oraz zalety fachu dramaturga. Zapytamy czego oczekuje dzisiejsza młoda widownia, czy język, tematy i forma proponowanych sztuk spełniają ich oczekiwania, czy może jest to kolejna bariera w kontakcie widz-teatr. Nasz cykl kierujemy przede wszystkim do nauczycieli, pedagogów, bibliotekarzy, instruktorów teatralnych czyli tych, którzy razem z nami kreują program wychowania teatralnego młodych widzów.

Prowadzenie cyklu: Daniel Arbaczewski.
Projekt realizowany w ramach otrzymanego na ten cel stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bilety wstępu do kupienia w kasie Teatru im. H.Ch. Andersena w cenie: 1zł
Kasa biletowa czynna od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 oraz na 2 godziny przed wydarzeniem. Tel. 81-532 32 25/ kom. 502 663 873

Teatr. H.Ch. Andersena
Ul. Dominikańska 1 (na Starym Mieście)
Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie
www.teatrandersena.pl

(-)
Materiał Teatru
16 grudnia 2014

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia