Oświadczenie Katarzyny Bester

Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego KRoki w Krakowie

"Po zakończeniu ostatniej edycji festiwalu Pani Jadwiga Majewska nie podjęła dalszej współpracy kuratorskiej nad przygotowywanym programem czwartej edycji festiwalu. Nie może zatem posiadać wiedzy na temat powstałego programu nadchodzącej edycji" - Katarzyna Bester, kuratorka Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego "KRoki", odpowiada na Oświadczenie Jadwigi Majewskiej.

Kraków, 28.01.2016

Szanowni Państwo,

W nawiązaniu do oświadczenia wydanego przez Panią Jadwigę Majewską, dotyczącego zakończenia przez nią współpracy przy tworzeniu Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego "Kroki", jako kuratorka i współtwórczyni wymienionego wydarzenia pragnę przekazać swoje następujące uwagi:

Idea powołania Festiwalu Tańca Współczesnego "KRoki" oraz jego koncepcja powstała w 2012 roku, tuż po otwarciu w październiku Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Jest to miejsce wyjątkowe, posiadające nietypową ale zachwycającą scenę. Zarówno Kierownik Artystyczna Iwona Kempa jak i ja, jako ówczesny pracownik tej placówki, od początku zdawałyśmy sobie sprawę, że jest to wymarzona przestrzeń dla tańca. Zatem, opracowywany w tym czasie program Małopolskiego Ogrodu Sztuki zakładał stworzenie w nim przestrzeni dla tańca, którego głównym punktem miał być planowy festiwal. W procesie szczegółowej realizacji tego założenia, do współpracy została zaproszona przez nas Pani Jadwiga Majewska, która jako współkuratorka, wraz ze mną Katarzyną Bester (w pierwszej edycji festiwalu zarówno kuratorką jak o koordynatorką wydarzenia, wraz z drugą edycją już wyłącznie kuratorką) współtworzyła program festiwalu przez kolejne trzy edycje.

Po zakończeniu ostatniej edycji festiwalu Pani Jadwiga Majewska nie podjęła dalszej współpracy kuratorskiej nad przygotowywanym programem czwartej edycji festiwalu. Nie może zatem posiadać wiedzy na temat powstałego programu nadchodzącej edycji. Program przesłany wraz z wnioskiem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zawiera nie tylko nazwiska polskich twórców tańca ale i informacje o dwóch planowanych w ramach festiwalu premierach przygotowywanych przez polskich artystów. Fakt ten jest dowodem na wzrost znaczenia festiwalu nie tylko na scenie międzynarodowej, ale również w obrębie niezwykle dynamicznie rozwijającej się sceny polskiego tańca współczesnego. Jest to wyraz pogłębiania współpracy z polskimi choreografami i tancerzami, dla których festiwal "KRoki" staje się nie tylko ważnym miejscem prezentacji ale i partnerem w procesie twórczym.

Jednocześnie jednym z głównych i niezwykle istotnych celów festiwalu, jest umożliwienie polskim artystom konfrontacji ich dokonań z międzynarodowym repertuarem. Jest to cel ważny również z punktu widzenia naszej publiczności, dla której festiwal stanowi okazję do spojrzenia na polski taniec w kontekście międzynarodowym, a przy tym odnalezienia jego kulturowej specyfiki.

Wraz z drugą edycją Festiwal Tańca Współczesnego "Kroki" przyjął międzynarodową formułę. Był to naturalny proces rozwoju wydarzenia, które od początku pomyślane zostało jako miejsce prezentacji najlepszych, tanecznych spektakli europejskich i pozaeuropejskich. Obok prac wybitnych choreografów ale i młodych talentów z zagranicy zawsze swoje projekty i przedstawienia pokazywali polscy artyści, zarówno Ci uznani jak i dopiero poszukujący swojego języka i nowych rozwiązań w obszarze tańca.

Ta niezmienna formuła i idea realizowana będzie także w ramach czwartej edycji festiwalu, na którą już teraz serdecznie Państwa zapraszam.

Katarzyna Bester

Kurator Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego "KRoki"

Katarzyna Bester
informacja własna
29 stycznia 2016

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...