Oświadczenie Kierownik Artystycznej MOS Iwony Kempy

Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego KRoki w Krakowie

"Chciałabym poinformować, że istotnie, jedyną kuratorką tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki w Krakowie będzie Pani Katarzyna Bester" - Iwona Kempa, Kierownik Artystyczna Małopolskiego Ogrodu Sztuki, odpowiada na Oświadczenie Jadwigi Majewskiej ws. współpracy z Festiwalem KRoki.

Szanowni Państwo, w odpowiedzi na list otwarty Pani Jadwigi Majewskiej chciałabym poinformować, że istotnie, jedyną kuratorką tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki w Krakowie będzie Pani Katarzyna Bester. Tylko ona bowiem, przygotowała propozycję programu, którą, w oparciu o nasze wcześniejsze ustalenia, miałyśmy uzgodnić do końca października 2015 roku.

W ubiegłych latach (2013-2014), od sierpnia do końca października trwał okres współtworzenia programu przez obie kuratorki, który po mojej akceptacji stawał się podstawą złożenia wniosku o dofinasowanie Festiwalu przez MKiDN.

W roku 2015, do końca października Pani Jadwiga Majewska nie złożyła żadnych propozycji, projektów, planów. Przygotowana samodzielnie przez Panią Katarzynę Bester propozycja programu była interesująca, spójna, zgodna z ustalonym wspólnie tematem edycji. Wbrew opini Pani Jadwigi Majewskiej zawierała również plany prezentacji polskich spektakli podczas Festiwalu.

Jako kierownik artystyczny Małopolskiego Ogrodu Sztuki, który jest jedynym organizatorem Festiwalu KRoki, podjęłam również samodzielną decyzję o zrealizowaniu pierwszej, własnej premiery festiwalowej na podstawie projektu "Digital Garden", stworzonego przez ekipę multimedialną MOS i zaprzyjaźnionych tancerzy. Uważam bowiem, że MOS w coraz większym stopniu powinien być nie tylko organizatorem, ale i producentem autorskich spektakli wykorzystujących niezwykły potencjał tego miejsca oraz pracujących w nim ludzi, i przede wszystkim polskich artystów.

Międzynarodowy Festwial Tańca Współczesnego KRoki jest jednym z najwspanialszych owoców krótkiej działalności Małopolskiego Ogrodu Sztuki, a Pani Jadwiga Majewska niewątpliwe przez trzy lata była jedną z autorek jego sukcesu. Bardzo żałuję, że nie brała udziału w tworzeniu kolejnej edycji Festiwalu, ale nie stało się tak dlatego, że została wykluczona czy zlekceważona. Stało się tak, ponieważ sama wycofała się z pracy nad jego programem.

Festiwal planujemy, tak jak w minionym roku, w maju. Oficjalny program ogłosimy jak zwykle na miesiąc przed jego rozpoczeciem i będzie on ściśle uzależniony od wysokości otrzymanej dotacji MKiDN oraz wsparcia zagranicznych partnerów poszczególnych spektakli, o które również zabiegamy.

Mam ogromną nadzieję, że Festiwal KRoki będzie nadal mógł pomyślnie rozwijać się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, a jego głównymi bohaterami pozostaną artyści i nasza, coraz liczniejsza publiczność.

Iwona Kempa

Kierownik Artystyczny Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie

Kraków, 27.01.2016

(-)
Materiał Teatru
30 stycznia 2016
Portrety
Iwona Kempa

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...