Oto młodość

"Oto Oliver Twist" - reż. Teresa Kurpias-Grabowska - Teatr Rampa w Warszawie

Brawurowy - tym słowem bez żadnej przesady można określić spektakl "Oto Oliver Twist" w wykonaniu dziecięco-młodzieżowego zespołu Teatru Muzycznego Tintilo na deskach Teatru Rampa w Warszawie.

Oparty na motywach "01ivera Twista" Charlesa Dickensa ma uwrażliwić odbiorców na to, jak żyją ich rówieśnicy, na umiejętność rozróżniania dobra i zła i wyboru tego pierwszego. Historia dziesięciolatka wychowującego się w przytułku, mimo arystkokratycznego pochodzenia, pokazuje, że wobec losu wszyscy jesteśmy równi i to nie miejsce w hierarchii społecznej decyduje o wartości człowieka. Prowokuje też do przemyśleń na temat przemocy czy samotności.

Odtwórca tytułowej roli, Stanisław Przeździęk, gra w sposób niezwykle wiarygodny. Od początku czujemy, że w tym włóczędze jest coś szczególnego, co wyraża się w sposobie mówienia, obyciu, szacunku dla drugiego człowieka. Dzieci śledzą jego losy z zapartym tchem, do czego przyczynia się wartka akcja, wątek sensacyjny, intryga i tajemnica. Na uwagę zasługuje także rola Spryciarza - młodocianego złodziejaszka.

Nie brakuje humoru, głównie dzięki fantastycznej roli Fagina i w komicznych scenach romansowych. Kolorowa scenografia, ciekawe - na poły XIX-wieczne, na poły współczesne - kostiumy, a przede wszystkim choreografia składają się na bogactwo przedstawienia. Widzowie nie będą mogli oderwać wzroku od sceny, m.in. za sprawą ruchu scenicznego - dopracowanego w każdym szczególe.

Ile stoi za tym pracy młodych aktorów i ich opiekunów, wiedzą tylko oni i rodzice grających dzieci. Intensywna praca w wakacje, na wyjeździe, po kilka godzin dziennie daje elektryzujące efekty - młodzi widzowie siedzą jak zahipnotyzowani. Niech żyje młodość!

Monika Odrobińska
Idziemy
26 stycznia 2019

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia